Protinių dantų rovimas: kaina ir danties skausmo malšinimas

Protinių dantų rovimas: kaina ir danties skausmo malšinimas

Daugelis iš mūsų šiuos dantis turime, tačiau daugeliui iš mūsų protinių dantų rovimas lieka paslaptimi. Galbūt todėl, jog jie tiek daug metų lieka pasislėpę, atsiranda nenuspėjamai ir juos pašaliname anksčiau, nei turėjome galimybę jais pasinaudoti? Šiame straipsnyje atsakysime į visus jūsų klausimus apie protinių dantų šalinimą, skausmo malšinimą, ir aptarsime, kodėl juos iš viso turime. 

Šie protinių dantų šalinimas dažnai atliekamas dėl komplikacijų, kurias jie gali sukelti.
Dažnos protinių dantų problemos yra:

  • Neišdygstantis protinis dantis;
  • Dantų ėduonis;
  • Protinio danties infekcija;
  • Dantenų skausmas nuo protinio danties judėjimo;
  • Sausa ertmė po danties pašalinimo.


Jei susirūpinote dėl kurio nors iš šių dalykų, skaitykite toliau norėdami sužinoti daugiau informacijos. 

Pradėsime šį straipsnį atsakydami į keletą bendrų klausimų. Tada, išsamiau panagrinėsime, kas sukelia protinių dantų skausmą, kokie požymiai yra normalūs, o kurie ne, ir priežastis, kodėl juos gali prireikti pašalinti.

Kodėl mes turime protinius dantis?

Susigrūdęs protinis dantis tikriausiai turi būti pašalintasAtsižvelgiant į tai, kaip dažnai jie yra pašalinami, tai yra labai geras klausimas.

Bendru sutarimu yra sakoma, jog mūsų protėviams reikėjo šių dantų, nes maistą, kurį valgė tuo metu, buvo daug sunkiau sukramtyti nei tą, kurį valgome šiandien. Nuo sunkaus maisto greičiau nusidėvėdavo jų dantys, o naujai išdygę leisdavo jiems ilgiau maitintis tokiu maistu. Tačiau, jie turėjo ir didesnius žandikaulius, kurie palengvino tų dantų sutilpimą.

Kita teorija teigia, jog dantų kritimas anksčiau buvo daug dažnesnis, o norint pakeisti tuos, kurie iškrito, reikėjo papildomų dantų. Šiais laikais pažangūs odontologijos metodai, įskaitant šaknų kanalų gydymą ir dantų karūnėles, gali padėti išsaugoti pažeistus dantis. Net praradus dantį, jį galima pakeisti dantų implantu.

Netelpantys dantys gali sukelti tokias problemas kaip dantų susigrūdimą.

 

Kur išauga protiniai dantys?

Šie dantys medicinos pasaulyje dar yra žinomi kaip “tretieji krūminiai” dantys, nes jie yra trečioji krūminių dantų pora, kuri turi išaugti. Jie yra už jūsų antrųjų krūminių dantų ir jei viskas gerai, praplėčia jau turimas dantų eiles. 

 

Kiek turime protinių dantų?

Dauguma žmonių turi keturis – po vieną kairiojo ir dešiniojo viršutinio ir apatinio žandikaulio srityje. Vis dėlto kai kurie žmonės gali turėti mažiau nei keturis arba neturėti jų išvis. Retais atvejais žmogus gali turėti penkis, šešis ar net daugiau protinių dantų – tai vadinama hiperdontija. Dėl to dažnai tenka šalinti dvigubai daugiau dantų – oi!

 

Ar kažkas yra blogai, jei neturiu protinių dantų?

Ne, ir tai toli gražu nėra ženklas, kad jums trūksta proto, iš tikrųjų, tai gali reikšti, jog esate daug labiau išsivystęs. Žmonės, gimę be trečiųjų krūminių dantų, gali puikiai valgyti, ir neturi rizikos patirti komplikacijų, kurias patiria kiti.

 

Kada atsiranda protiniai dantys?

Protinių dantų pavadinimas atsirado iš to, jog šie dantys išdygsta žymiai vėliau negu visi kiti mūsų dantys. Antrieji krūminiai dantys dažniausiai išdygsta kai mums būna apie 12 metų, tretieji išdygsta 17-25 metų tarpsnyje.

Buvo manoma, jog tokiame amžiuje žmogus tampa šiek tiek sumanesnis, nors daugelis tvirtina, kad tai nieko bendro neturi su žmogaus protu.

Didelė tikimybė jog šie dantys liks pasislėpę dešimtmečius ir išdygs tik 30-aisiais ar 40-aisiais žmogaus gyvenimo metais. Taip pat, šie dantys gali niekada ir neišdygti, bet ir nesukelti jokių problemų, dėl kurių reikėtų juos šalinti.

Daugumai žmonių tretieji krūminiai dantys sukelia skausmą.

 

Ar šiuos dantis skauda?

Net jei jūsų krūminiai dantys turi pakankamai vietos augti, yra normalu, jei jausite šiokį tokį skausmą jiems dygstant. Vienas iš pagrindinių dygstančių protinių dantų simptomų yra skaudančios dantenos. Šiek tiek toliau straipsnyje pasidalinsime keletu patarimų, kaip sumažinti bet kokį diskomfortą ir pastebėti komplikacijų požymius.

 

Ar būtinas protinių dantų šalinimas?

Iki 1998 metų, protinių dantų rovimas buvo įprasta praktika Jungtinės Karalystės odontologijoje. Bet tai pasikeitė po to, kai Jorko universiteto ir Edinburgo Karališkojo gydytojų koledžo studijos parodė, jog tai nėra būtina. 

JAV ir Australija vis dar laikosi šios pozicijos ir protinių dantų rovimas tebėra įprasta procedūra. Tačiau vis daugiau tyrimų parodo, jog toks įprastas dantų pašalinimas gali būti išteklių eikvojimas ir kylanti rizika pacientui be reikalo patirti patirti komplikacijas.

Kai kuriems žmonėms žandikaulyje ir burnoje tiesiog yra pakankamai vietos papildomiems dantims sutilpti. Jie gali likti savo vietoje ir normaliai funkcionuoti visą likusį paciento gyvenimą. Protinių dantų rovimas bus tiesiog nereikalingas.

Jeigu jaučiate bet kokį dantų skausmą, būtinai turėtumėte apsilankyti pas odontologą, nes laikui bėgant komplikacijos gali tik pablogėti.

 

Ar jaučiamas skausmas šalinimo metu?

Kaip ir daugeliu atvejų, odontologai, prieš pradedami procedūrą, naudoja vietinę nejautrą, kad numalšintų gydomą vietą. Nors ši procedūra gali būti nemaloni, ji neturėtų būti skausminga. Labiau tikėtina, jog patirsite diskomfortą sekančiomis dienomis po danties ištraukimo, kuomet jūsų kūnas mėgins atsigauti ir prisitaikyti prie pokyčių. 

Gijimas gali būti skausmingas, jei danties šalinimas buvo sudėtingas, tačiau paprastai šiam skausmui malšinti pakanka ibuprofeno ar paracetamolio. Odontologas turėtų patarti, kokius vaistus geriau vartoti. Žemiau pateikta daugiau informacijos apie diskomforto ir skausmo malšinimą po danties šalinimo. 

 

Protinių dantų skausmas ir malšinimas

Skausmas, atsirandantis nuo augančių dantų

 Nėra ko nerimauti dėl naujai dygstančio, ir dantenas stumiančio danties skausmo. Galbūt pamiršote, koks buvo jausmas kai išdygo visi likę jūsų suaugusiojo dantys?

Protinių dantų augimo požymiai yra šie:

  • Dantenų patinimas;
  • Lengvas skausmas toje vietoje;
  • Spaudimo jausmas;
  • Silpnas žandikaulio skausmas. 

Gali būti sunku nustatyti, ar simptomus, kuriuos patiriate, sukelia sveikas, dygstantis dantis, ar tokia problema kaip besigrūdantys dantys. Paprastai tariant, stiprus burnos skausmas kelia nerimą, nes dygstančio danties skausmas yra švelnesnis. Jei nerimaujate, pasitarkite su savo odontologu.

 

Protinių dantų skausmas nuo infekcijos

Vienas iš standartinių trečiųjų krūminių dantų pašalinimo argumentų yra didelis protinių dantų ėduonis. Kadangi šie dantys yra taip toli burnos ertmėje, juos yra sunku tinkamai išvalyti. Net žmonėms, kurie palaiko puikią burnos higieną, gali kilti problemų palaikyti galinius dantis švarius. Yra įprasta, jog tarp antrojo ir trečiojo krūminio danties atsiranda ėduonis, o negydant tai gali sukelti rimtesnę infekciją ar net pūliavimą.

Infekcija gali atsirasti ir dar neišdygusiuose dantyse, ypač jei jie yra susigrūdę.

 

Protinio danties skausmas nuo besigrūdančio danties

Dažniausiai pasitaikanti problema su trečiasiais krūminiais dantimis yra dantų susigrūdimas. Tai įvyksta tada, kuomet dėl vietos trūkumo dantis negali pajudėti į reikiamą padėtį ir lieka įstrižoje ar net horizontalioje pozicijoje. Jis spaudžiasi prie šalia esančio danties, ir jei paliekamas tokioje pozicijoje labai ilgai, gali sukelti kitų dantų poslinkį. 

Įvairių tipų trečiųjų krūminių dantų susigrūdimas. Visiškai užblokuotas ir neišdygęs dantis yra vis dar padengtas dantenų audiniu, tuo tarpu iš dalies išdygęs dantis prasiskverbia pro dantenas, tačiau negali visiškai išdygti. Dalinai išdygęs dantis labiau linkęs į infekciją, dantenų ligas ar ėduonį, kadangi yra plotelis, pro kurį gali prasiskverbti bakterijos. 

Besugrūdančio danties simptomai yra šie:

  • Skausmas burnos gale;
  • Žandikaulio skausmas ar maudimas;
  • Dantenų skausmas ar patinimas;
  • Skausmas ar padidėjęs jautrumas aplink dalinai išdygusį dantį;
  • Galvos skausmas.


Vis dėlto, susigrūdęs dantis ne visada gali rodyti simptomus ar sukelti skausmą. Net jei rentgeno nuotraukoje matyti, kad jūsų dantys susigrūdę, odontologas gali nuspręsti juos palikti, jeigu šie jums netrukdo.

Kita vertus, jei jūsų odontologas yra susirūpinęs jūsų dantų pozicija, jis gali rekomenduoti pašalinti nereikalingus dantis, kad būtų išvengta bet kokių komplikacijų. Taip pat galite būti nukreiptas pas burnos chirurgą, kad jis pateiktų savo  nuomonę. 

Viena iš priežasčių pašalinti susigrūdusius dantis kuo anksčiau yra ta, jog kuo vyresnis tapsite, tuo daugiau vystysis jūsų danties šaknys, ir kaulas, laikantis tuos dantis vietoje, taps tankesnis. Taigi, jei dantys bus šalinami vėliau, juos pašalinti gali būti sudėtingiau ir gijimas gali užtrukti ilgiau.

Kuomet pacientai patiria skausmą dėl susigrūdusių dantų, jų pašalinimas gali būti geriausias pasirinkimas.

 

Protinio danties skausmas ir malšinimas

protiniu dantu skausmo malsinimasJei nerimaujate, kad jūsų protinis dantis susigrūdęs ar pažeistas, neignoruokite to. Net jei skausmas praeina savaime, tai nereiškia, kad infekcija išnyko. Vistiek turėtumėte pasitikrinti pas odontologą.

Tuo tarpu jums gali būti įdomu, koks yra geriausias būdas numalšinti protinio danties skausmą. Be nereceptinių skausmą malšinančių vaistų, galite išbandyti:

 

  • Burnos skalavimas su sūriu vandeniu: ištirpinkite šaukštelį druskos puodelyje šilto vandens, tada praskalaukite burną ne ilgiau kaip minutę. Tai gali palengvinti skausmą ir numalšinti uždegimą. 
  • Anestezijos gelis: jeigu jums skauda dantenas nuo dygstančio danties, pamėginkite užtepti šio tirpdančio burnos gelio and skaudančios vietos.
  • Svogūnas: jis gali turėti kitų nemalonių šalutinių poveikių, tačiau įsidėjus žalio svogūno į burną, skausmas išnyks. Perpjaukite svogūną per pusę ir palaikykite vieną dalį 10 minučių toje žando pusėje, kurią skaudą.
  • Gvazdikėliai ir gvazdikėlių aliejus: uždėkite visą gvazdikėlį ant skaudančios vietos arba patepkite ją gvazdikėlių aliejumi su vatos gabalėliu. Turėtumėte patirti šaldymo efektą. Nešiokitės mažą buteliuką su gvazdikėlių aliejumi, kad galėtumėte jį panaudoti, kai jo jums prireikia.
  • Kepimo soda: pasigaminkite pastą įdėdami šiek tiek kepimo sodos į įprastą dantų pastą, tada tepkite ją ant skaudančio danties ar dantenų. Tai padės ne tik numalšinti skausmą, bet ir palengvins patinimą.

 

Mūsų išsamiame aprašyme apie protinių dantų skausmą yra ir daugiau informacijos apie tai, kas sukelia protinių dantų skausmą ir ką su juo daryti. 

 

Protinių dantų rovimas

Odontologai neretai gali patys atlikti dantų šalinimo procedūrą savo vietiniame odontologijos kabinete. Tačiau sudėtingesniais atvejais galite būti nukreiptas pas chirurgą specialistą. Rentgeno nuotraukos padės parodyti jūsų dantų padėtį ir suplanuoti jų šalinimą.

Dantų šalinimas niekada nebuvo maloni procedūra, bet jūsų odontologas ar burnos chirurgas padarys viską, kas įmanoma, kad sumažintų jūsų diskomfortą. Įprastai, gausite vietinį anestetiką, kad būtų numalšintas gydomas plotas, nors kai kurios operacijos atliekamos naudojant bendrąją nejautrą. Jei esate ganėtinai nervingas, galite paprašyti sedacijos.

 

Išdygusių protinių dantų šalinimas

Tai gali užtrukti vos kelias minutes.Prieš ištraukdamas dantį, odontologas turės jį atpalaiduoti. Jis tą padarys tvirtai suėmęs dantį specialiu įrankiu, dantį klibindamas ar sukdamas. Viskas, ką turėtumėte jausti, tai tik šiokį tokį spaudimą tpje vietoje. Įprastai tai užtrunka kelias minutes.

Iš dalies išdygusių ar visai neišdygusių protinių dantų rovimas

Jei jūsų dantis yra žemiau dantenų linijos arba yra tik dalinai išdygęs, procedūra gali būti kiek sudėtingesnė ir užtrukti 20 minučių ar net daugiau. 

Odontologui gali tekti padaryti nedidelį pjūvį dantenose, kad galėtų prieiti prie danties. Kai kuriais atvejais tenka pašalinti nedidelę kaulo dalį, o dantį supjaustyti gabalėliais, kad būtų lengviau jį pašalinti.

Kai atliekama protinių dantų rovimas, neturėtumėte jausti jokio skausmo dėl gauto anestetiko. Jeigu imtų skaudėti, nedelsdami praneškite odontologui, kad jis galėtų labiau nuskausminti gydomą vietą.

Kai tik dantis yra pašalinamas, odontologas naudodamas tirpstančius siūlus, užsiūs visus padarytus pjūvius. Šie siūlai turėtų išnykti per 7-10 dienų, todėl pas odontologą jums grįžti nebereikės.

Žemiau pateiktame įraše parodomas protinio danties rovimas ir pašalinimo būdai:

Protinių dantų rovimo kaina 

Dantų šalinimo kaina priklauso nuo to, kiek dantų jums reikia pašalinti ir kaip lengvai prie jų galima prieiti. Viršutinių protinių dantų šalinimas paprastai yra daug lengvesnis nei apatinių, todėl gali kainuoti mažiau.

Išdygusio protinio danties rovimas 35-55€

Operacinis protinio danties šalinimas nuo 100€

Gydymas po protinių dantų pašalinimo

Visiškai pasveikti po operacijos gali prireikti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Per tą laiką pacientas gali būti:

  • Patinusi burna ir skruostai;
  • Skausmas, ypač nuo sudėtingų procedūrų;
  • standus ir patinęs žandikaulis;
  • Veido, liežuvio ar lūpų tirpimas ar dilgčiojimas;
  • Nemalonus skonis burnoje.

 

Norėdami palengvinti bet kokį skausmą, kurį jaučiate po danties pašalinimo, galima vartoti ibuprofeną ar paracetamolį. Jei skausmas tampa stiprus ir pajuntate didelį kraujavimą, nedelsdami kreipkitės į odontologą ar chirurgą.

Kiti būdai, kurie gali padėti palengvinti diskomfortą ir paskatinti gijimą:

  • Švelniai prispauskite šaltą, drėgną skudurėlį prie patinusios veido vietos;
  • Pasiimkite vieną ar kelias laisvas dienas darbe;
  • Venkite sunkios veiklos keletą dienų (įskaitant ir sportą);
  • Naudokite papildomą pagalvę miego metu;
  • Venkite rūkyti ir vartoti alkoholį;
  • Kelias dienas valgykite tik minkštą maistą;
  • Venkite kramtyti pažeista burnos dalimi;
  • Skalaukite burną šiltu sūriu vandeniu arba antiseptiniu burnos tirpalu (bet ne per pirmąsias 24 valandas ir tik vieną kartą per dieną);
  • Baikite bet kokį jums paskirtą antibiotikų kursą.

 

Sausa įduba po protinio danties šalinimo

Po danties pašalinimo ertmėje, iš kurios buvo pašalintas dantis, turėtų susidaryti kraujo krešulys, kuris saugos tą vietą, kol ji visiškai sugis. Jei šis kraujo krešulys pasislinktų arba sutrūktų, atsivertų nervai ir kaulas – sausa įduba (kaulinė alveolė). Galite įsivaizduoti, kaip tai yra skausminga.

Venkite rūkymo gijimo metuDidžiausias sauso įdubos pavojus gręsia per pirmąsias penkias dienas po danties pašalinimo, ypač jei procedūra buvo sudėtinga. Jūsų odontologas jums paaiškins, kaip tinkamai apsaugoti kraujo krešulį, kad jūsų kūnas galėtų tinkamai pasveikti. Jei vykdysite jo nurodymus, sumažinsite savo šansus atsiverti alveolei.

Rūkymas gali padidinti sausos įdubos atsiradimo tikimybę, kaip ir gėrimas per šiaudelį. Taip pat turėtumėte vengti skalauti burną per pirmąsias 24 valandas po operacijos. Po to geriausia vieną kartą per dieną skalauti burną antiseptiniu burnos skalavimo skysčiu arba šiltu druskos vandeniu, kol burna visiškai sugis.

Jei nerimaujate, kad atsirado sausa įduba, nedelsdami susisiekite su savo odontologu. Turėtumėte matyti kaulą įdubos viduje, kur anksčiau buvo kraujo krešulys.

Sausa įduba gydoma nuvalius ir sutvarsčius ertmę – šį tvarslą reikės reguliariai keisti, kol sritis išgis. Jūsų odontologas taip pat gali skirti skausmą malšinančių vaistų ir antibiotikų, atsižvelgiant į jūsų simptomus.

 

Protinių dantų rovimo apibendrinimas

Protinių dantų rovimas nėra būtinas visiems, tačiau tai yra dalykas, kurį tam tikru metu išgyvena daugelis suaugusiųjų. Rovimas yra įprasta dantų procedūra, o stomatologai padarys viską, ką gali, kad paaiškintų operacijos procesą, jus nuramintų ir atliktų procedūrą be skausmo.

Nors kelias dienas po procedūros galite jaustis nepatogiai, odontologo patarimai padės greičiau pasveikti. Turėsite pasirūpinti išrauto danties vieta, kad sumažintumėte infekcijos ar sužeidimo tikimybę.

Jei patiriate stiprų protinių dantų skausmą, geriausia būtų pasikalbėti su savo odontologu. Skausmas gali kilti ir dėl naujai dygstančių dantų, tačiau jei tai yra kažkas rimtesnio, jums bus malonu, jei problema bus išspręsta.

 

Dalintis

Reikia odontologo pagalbos?
užsirašykite dabar internetu