Šaknies kanalų sistema yra kiekvienoje jūsų danties šaknyje. Jeigu ji užsikrečia, jums bus reikalingas dantų šaknų kanalo gydymas, kad pašalinti bakterijas ir išgelbėti dantį. Šios odontologinės procedūros praktika vadinama endodontija.
Šiame straipsnyje mes atsakysime į kai kuriuos dažniausiai užduodamus klausimus apie šaknų gydymą, įskaitant:
- Kas yra šaknies kanalas?
- Kaip yra atliekama procedūrą?
- Ar gali skaudėti šaknies kanalą?
- Kiek laiko užtruks gijimas?
- Kiek kainuoja šaknies kanalo gydymas Vilniuje?
Mes negalime pažadėti, kad procedūra taps bent kiek malonesnė, tačiau bent jau žinosite, ko tikėtis.
Kas yra dantų kanalų gydymas?
Dantų šaknų kanalų gydymas, kartais dar vadinamas “šaknies užpildymu” arba “šaknies kanalu”, tai procedūra, kuomet gręžiama tiesiai danties viduje, kad būtų pašalintas ėduonis giliai šaknyse.
Tokio tipo infekcija gali būti dėl:
- Negydyto dantų ėduonies, išsivysčiusio į pulpitą;
- Netinkamos karūnėlės ar užpildai;
- Įtrūkusio ar nuskilusio danties;
- Žalos dėl traumos (pvz. avarija arba kritimas).
Atlikus šaknies gydymą, šaknis ir kanalas yra užpildomi, jog būtų išsaugotas likes dantis. Dantys, kuriems buvo atliktas šaknų gydymas, yra labiau pažeidžiami nei sveiki dantys. Todėl jūsų odontologas gali rekomenduoti uždėti dantų karūnėles, kad būtų išvengta tolimesnė žala.
Danties struktūra
Prieš gilindamiesi į išsamią informaciją, kas apima šią procedūrą, peržvelkime danties struktūrą.
Karūnėlė yra ta danties dalis, kuri iškyla virš dantenų linijos. Dalis, kuri yra su dantenų linija, vadinama danties kakleliu, o dalis esanti po dantenomis yra šaknys. Danties šaknys gali būti dvigubai ilgesnės už karūnėlę.
Kieta balta danga, kuri dengia danties karūnėlės išorę, yra vadinama emaliu. Tai yra ta dalis, kurią turite saugoti kasdien valydami dantis šepetėliu ir dantų siūlu. Dėl netinkamos burnos higienos ant dantų susikaupusios bakterijos gali sukelti dantų ėduonį.
Jei dantų ėduonis sunaikina net nedidelį emalio kiekį, dantis lieka jautrus infekcijai. Kai bakterijos pradeda naikinti danties viduje esantį danties minkštimą, jos gali labai greitai išplisti į danties šaknį (-is) per šaknies kanalų sistemą. Iš čia jos gali pasiekti šalia esantį kaulą ir dantenas ir tai gali būti nepagydoma.
Negydomos šaknies kanalų infekcijos gali sukelti pūdliavimą burnoje.
Kiek šaknų ir kanalų turi kiekvienas dantis?
Kiekvienas dantis įprastai turi nuo vienos iki trijų šaknų, nors kai kurie jų gali turėti ir keturias. Paprastai tariant, kuo didesnis dantis ir kuo didesnę sukandimo jėgą jis turi išlaikyti, tuo daugiau šaknų jam reikia, kad dantis tvirtai laikytųsi vietoje.
Žemiau esančioje lentelėje parodytas įprastinis kiekvieno danties šaknų ir kanalų skaičius, tačiau jis gali varijuoti.
Danties tipas | Skaitinė pozicija | Įprastinis šaknų skaičius | Įprastinis kanalų skaičius |
Viršutinis centrinis kandis | 7, 8, 9, 10 | 1 | 1 |
Viršutinis iltis | 6, 11 | 1 | 1 |
Viršutinis 1-asis prieškrūminis | 5, 12 | 2 | 2 |
Viršutinis 2-asis prieškrūminis | 4, 13 | 1 arba 2 | 1 arba 2 |
Viršutinis krūminis | 1, 2, 3, 14, 15, 16 | 3 | 3, dažnai 4 ir daugiau |
Apatinis centrinis kandis | 23, 24, 25, 26 | 1 | 1 arba 2 |
Apatinis iltis | 22, 27 | 1 | 1 arba 2 |
Apatinis prieškrūminis | 20, 21, 28, 29 | 1 | 1 arba 2 |
Apatinis krūminis | 17, 18, 19, 30, 31, 32 | 2 | 3, 4 ir daugiau |
Atkreipkite dėmesį, kad krūminiai dantys pozicijose 1, 16, 17 ir 32 (tretieji krūminiai) yra protiniai dantys. Ne visi žmonės turi šiuos dantis, ir šie dantys dažnai yra pašalinami.
Kadangi kiekviena atskira šaknis gali turėti vieną ar kelis kanalus, tinkamai išvalyti ir užpildyti vieną dantį gali prireikti iki keletos valandų. Odontologams svarbu kiekvienam kanalui skirti laiko kruopščiai atlikti darbą, nes likus bet kokiam infekcijos pėdsakui ar kanalui nesant tinkamai užpildytam, atsiranda didesnė komplikacijų rizika.
Kada reikia gydyti danties šaknies kanalą?
Jeigu reguliariai tikrinate savo dantis, jūsų odontologas turėtų gebėti nustatyti ir gydyti bet kokį dantų ėduonį prieš jam prasiskverbiant į šaknų sistemą. Tačiau, jei kurį laiką nesilankėte pas odontologą, gali būti, jog infekcija jau bus išplitusi ir jums reikės šaknų kanalų gydymo norint išsaugoti dantis.
Pirmieji požymiai, kurie gali reikšti, jog jums reikia šaknų kanalų gydymo:
- Jūsų dantis yra jautrus ar skausmingas, kai vartojate karštą ar šaltą maistą ir gėrimus;
- Skausmas kandant;
- Vienas iš dantų tapo laisvesnis.
Jei ignoruosite šiuos šaknų kanalų simptomus, laikui bėgant jie gali išnykti. Taip nebus todėl, kad infekcija išgyjo; tai gali reikšti, jog ji sunaikino danties minkštime esančius nervus ir todėl nebegalite jo jausti.
Galų gale pastebėsite, jog šie simptomai vėl atsiranda, kartu su požymiais, jog infekcija galimai išplito:
- Ištinusios dantenos aplink pažeistą dantį;
- Patinimas veide;
- Iš danties ar dantenų liejasi pūlingas;
- Pasikeitusi dantų spalva.
Kreipimasis į odontologą, kai tik pajuntate bet kokį danties skausmą, turėtų padėti užkirsti kelią infekcijos plitimui į rimtesnę stadiją. Infekcija pati neišgis, ir kuo ilgiau ją paliksite, tuo mažesnė tikimybė, kad šaknų kanalų gydymas bus sėkmingas.
Taip pat neturėtumėte pasikliauti antibiotikais, kad pašalintumėte šaknies kanalo infekciją be jokio kito dantų gydymo. Nors jums gali būti paskirti antibiotikai kaip dalis gydymo, vien vaistų neužtenka panaikinti bakterijas jūsų dantyje.
Jeigu jūsų šaknies kanalo skausmas pasireiškia staiga ir nereceptiniai vaistai nuo skausmo neturi jokio poveikio, turėtumėte skubiai rezervuotis vizitui pas odontologą. Jis gali ir neatlikti skubaus šaknų kanalo gydymo vietoje, tačiau bent jau gali suteikti stipresnius vaistus skausmui malšinti iki kol galėsite atlikti kanalų gydymą.
Ar man reikia dantų kanalo gydymo ar danties rovimo?
Pagrindinis odontologo prioritetas turėtų būti kuo ilgesnis jūsų natūralių dantų išsaugojimas, o ne jų ištraukimas. Pašalinus dantį, tai gali paveikti kaip jūs valgote, ir priversti aplinkinius dantis įsitempti. Laikui bėgant, žandikaulio kaulas gali pradėti keistis toje vietoje, kur buvo pašalintas dantis, dėl to gali pasikeisti jūsų veido išvaizda.
Jei bakterinė infekcija išplito per didžiąją dalį danties, o likusios danties struktūros nepakanka plombavimui ar karūnėlei, danties šalinimas gali būti vienintelė opcija.
Paprastai jūsų odontologas iš pradžių imsis daryti paveiktos srities rentgeno nuotraukų, kad galėtų nustatyti pažeistos šaknies kanalo apimtį. Iš šių nuotraukų jis galės matyti, kiek kanalų turi pažeistas dantis, kur jie yra ir kiek iš jų reikės gydyti. Tada jie gali suplanuoti jūsų gydymo kursą ir pranešti, ko tikėtis.
Atminkite, jog jei turite pažeistą protinį dantį, yra tam tikrų situacijų, kuomet jūsų odontologas gali pasirinkti jį pašalinti, o ne atlikti šaknies užpildymą. Pavyzdžiui, jei dantis nėra pilnai išdygęs arba yra sunkiai išvalomas, jūsų odontologas gali rekomenduoti jį pašalinti.
Jei jums skiriamas ypač sudėtingas gydymas, odontologas gali jus nukreipti į šaknų kanalų specialistą, vadinamą endodontologu.
Dantų Šaknies kanalo gydymo procedūra
Yra keturi pagrindiniai šaknų kanalų gydymo žingsniai, reikalingi atstatyti smarkiai paveiktam dančiui. Paprastai tam prireikia vieno ar dviejų vizitų pas odontologą. Reikalingas vizitų skaičius priklauso nuo to, kuris dantis bus gydomas, ir nuo jo šaknies sistemos sudėtingumo.
Dantų rentgeno nuotraukos jūsų odontologui suteiks gerą supratimą apie jūsų vizitų trukmę. Tačiau jie negali tiksliai žinoti, koks bus sudėtingas gydymas, kol jie patys nepasieks jūsų danties šaknų.
Priekinių dantų kanalai būna paprastesni, nes jie yra lengviau prieinami, o kanalai paprastai yra tiesesni ir platesni. Tai reiškia, jog priekinis dantis paprastai yra užpildomas greičiau negu dantis burnos gale.
Šaknų kanalų gydymo procedūra skirtingose klinikose gali šiek tiek skirtis, tačiau čia pateikiami pagrindiniai nurodomi veiksmai:
Paruošimas
Padaręs rentgeno nuotraukas jūsų gydymo planavimui, odontologas ar endodontologas paskirs vietinę nejautrą. Tai užšaldo gydomą vietą, todėl neturėtumėte jausti jokio skausmo.
Odontologams yra įprastinė praktika uždėti dantų uždangą (koferdamą) kol yra dirbama su šaknies kanalu. Šis guminis lakštas užsimauna aplink vieną dantį izoliuodamas jį nuo likusios burnos ertmės.
Tai atlieka tris paskirtis:
- Apsaugo danties vidų nuo bakterijų jūsų seilėse;
- Gydymo metu galite normaliai nuryti;
- Jei odontologui iškrenta įrankis arba kai kurios atplaišos krenta į burną, nėra jokios rizikos, kad jūs galite jį netyčia nuryti ar paspringti.
Gydymą galima atlikti ir be dantų uždangos, tačiau, pasak Didžiosios Britanijos endodontijos draugijos, uždanga “labai prisideda prie dantų šaknų kanalų gydymo sėkmės”. Rinkdamiesi odontologą savo pažeisto šaknies kanalo gydymui, paklauskite, ar jie naudoja guminę uždangą, kad dantys būtų sterilūs. Jeigu ne, apsvarstykite galimybę apsilankyti pas tą, kuris tai naudoja.
Danties atvėrimas
Naudodamas grąžtą, odontologas jūsų danties viršuje (arba priekinio danties gale) padarys skylę, pro kurią jis galės patekti į pulpos ertmę ir šaknų sistemą. Mažytės dildės naudojamos pažeistam ir negyvam pulpui ir nerviniam audiniui pašalinti iš danties ir šaknų.
Šaknų kanalai dažnai yra ploni ir išlenkti, todėl odontologas gali šiek tiek užtrukti kol aptiks visus kanalus ir įsitikins, jog visos pažeisto danties dalelės yra pašalintos. Odontologai dažnai naudoja specialius mikroskopus ir ryškų apšvietimą, kad galėtų matyti danties vidų.
Jei danties šaknies gale yra pūlinys, jis bus nusausintas.
Dėl siauros ir netaisyklingos šaknų kanalų formos juos sunku tinkamai užpildyti. Todėl jūsų odontologas taip pat naudos mažas dildes, kad padidintų ir suformuotų kiekvieną danties kanalą. Ši procedūra gali užtrukti kelias valandas su dantimis, kurie turi kelias šaknis ir kanalus.
Valymas
Toliau, danties vidus yra kruopščiai išvalomas naudojant vandenį ir antibakterinį tirpalą (tai gali būti atlikta keletą kartų danties užpildymo metu).
Jūsų odontologas naudoja švirkštą, kad galėtų valymo tirpalą įleisti į danties ertmę, po to jis išsiurbiamas. Tai pakartojama keletą kartų, norint įsitikinti, kad gydomas plotas yra visiškai sterilus.
Jeigu jūsų gydymas per daug sudėtingas ir jo nepavyks atlikti vieno vizito metu, jūsų odontologas užpildys danties šaknis vaistais, kurie sunaikins likusias bakterijas. Tuomet, jis padengs dantį laikinu užpildu kuris apsaugos dantį tarp vizitų. Šis užpildas yra pašalinamas kai sugrįžtate pratęsti gydymo.
Šaknies užpildymas
Kuomet visi kanalai yra išvalyti ir praplėsti, laikas juos užpildyti. Tai dažnai daroma naudojant termoplastinę medžiagą, kuri kaitinama minkštėja, kad galėtų prisitaikyti prie danties ertmės formos. Odontologai į kanalą įdeda keletą plonų, kūgio formos gabalėlių, ir juos suspaudžia naudojant karštį, kad būtų užtikrintas visiškas danties ertmės užpildymas.
Svarbu, kad šaknies kanalo užpildas visiškai užpildytų danties ertmę, kitaip gali atsirasti tikimybė pakartotinai užsikrėsti infekcija.
Kai šaknys užpildytos, likusi vieta dantyje užpildoma ir atstatoma taip, kaip įprastu danties plombavimu. Tai suteikia papildomą apsaugą kuri apsaugo šaknis nuo bet kokių kitų bakterijų.
Gali būti dedama karūnėlė sustiprinti išgydytam dančiui.
Dantų vainikėlio uždėjimas (neprivalomas)
Kadangi dantis po šaknų gydymo yra labiau pažeidžiamas, jūsų odontologas gali jums rekomenduoti uždėti dantų vainikėlį. Vainikėlis (dar kitaip vadinama “karūnėlė”) yra apsauginė danga, pagaminta iš porceliano ar metalo. Ji apdengia visą dantį, jog apsaugotų nuo tolimesnių pažeidimų.
Norėdamas pritaikyti karūnėlę, odontologas pirmiausia turi nušlifuoti šiek tiek emalio nuo danties išorės. Įsitvirtinusi vietoje, ji turėtų jaustis ir veikti kaip natūralus dantis. Karūnėlės uždėjimas, žinoma, prisidės prie jūsų gydymo išlaidų.
Jūsų odontologas gali palaukti kelias savaites prieš pradedant danties karūnavimo procesą, kad galėtų įsitikinti, jog šaknies kanalo užpildymas buvo sėkmingas.
Žemiau pateiktame vaizdo įraše pateikiama trumpa procedūros santrauka:
Kiek laiko trunka gydymas?
Endodontija yra įprasta odontologijos praktika su palyginus aukštu pasisekimo procentu. Maždaug 85% gydymų išlieka mažiausiai 8-10 metų, jei pacientas palaiko gerą burnos higieną. Kai kurie gydymai išlieka ir visą gyvenimą. Mesti rūkyti (jei šiuo metu esate rūkantis) padės prailginti bet kokį dantims atliktą darbą ir pagerinti bendrą dantų būklę.
Jei praėjus metams po šaknų užpildymo susiduriate su dantų problemomis, yra galimybė pakartotinai atlikti šaknies kanalo gydymą ir išsdaugoti dantis dar ilgiau.
Vienas iš šalutinių šaknų gydymo poveikių yra tas, jog laikui bėgant dantis gali patamsėti. Jei taip atsitiktų, ypatingai su priekiniais dantimis, galite apsvarstyti galimybę jį chemiškai balinti, kad tai nebūtų taip akivaizdu.
Kiek kainuoja dantų šaknų kanalų gydymas?
Privatus gydymas Vilniuje
Šaknies užpildymo pas privatų odontologą kaina priklausys nuo:
- Žalos dydžio ir sudėtingumo;
- Danties dydžio (konkrečiai nuo šaknų ir kanalų skaičiaus);
- Dantų padėties (gale esantys dantys paprastai kainuoja daugiau).
Odontologai ir dantų šaknų kanalų specialistai greičiausiai negalės jums pasakyti konkrečios kainos, kol jie neištirs jūsų burnos ir, galbūt, nepadarys rentgeno nuotraukų, kad įvertintų jūsų dantų būklę. Vis dėlto, galite sužinoti preliminarią dantų kanalų gydymo kainą paskambinę į įvairias klinikas, ir tai verta padaryti, nes kainos gali labai skirtis.
Apytiksliai, Lietuvoje privatus dantų kanalų gydymas kainuoja 100-350 eurų priekiniams dantims ir 300-700 eurų galiniams dantims.
Dantų gydymo draudimas
Daugelis dantų draudimo planų tam tikra suma padengia ir endodontinį gydymą. Jei turite tokį planą, sužinokite, kiek procentų kanalų gydymo išlaidų jis padengs ir kaip jums geriau planuoti savo gydymą.
Jei jūsų burnos ertmės būklė yra prasta ir ateinančiais metais jums greičiausiai reikės atlikti nemažai dantų gydymo, draudimas gali būti geras būdas padaryti jį prieinamesnį.
Ar šaknies kanalo gydymas skausmingas?
Daugelis pacientų nerimauja dėl skausmo, kuris gali būti šaknų kanalų gydymo metu, dėl to atidėlioja reikalingą gydymą, nes bijo, kad gali skaudėti. Laimei, anestezijos technologija, kurią šiomis dienomis naudoja odontologai, reiškia, jog procedūrą galima atlikti su kuo mažiau nepatogumų. Jausmas turėtų būti toks pat, kaip ir įprastai plombuojant dantį, tik procedūra užtrunka šiek tiek ilgiau.
Pacientams, kuriems prieš gydymą pasireiškė didelis šaknies kanalo skausmas, endodontinis gydymas iš tikrųjų suteĮikia nemažą palengvėjimą.
Daugelis pacientų teigia, jog jaučia didesnį diskomfortą žandikaulyje (dėl to, kad jis ilgą laiką būna laikomas plačiai atviras) nei gydomuose dantyse.
Prieš pradėdamas bet kokį darbą, odontologas turėtų suleisti anestetiką. Dėl ilgos gydymo trukmės, gali prireikti suleisti daugiau šio tirpdančio vaisto. Pasitarkite su savo odontologu dėl būdo, kaip pranešti, jei bet kuriuo gydymo momentu pradėjote jausti skausmą. Dažnai viskas, ką jums reikia padaryti, tai yra pakelti ranką, kad jis žinotų, jei jums nėra patogu.
Jeigu jūs ypač nervinatės dėl šaknų kanalų gydymo, jums gali būti suteikta intraveninė raminamoji priemonė. Tai visiškai neatjungs jūsų sąmonės, kaip tai padarytų įprastinė anestetinė priemonė, bet visiškai jus atpalaiduos, todėl nejausite nerimo ir beveik neatsiminsite procedūros.
Skausmo malšinimas po šaknies kanalo operacijos
Šaknies kanalo gijimas neturėtų būti skausmingas, tačiau dantis, kuris buvo gydytas, kelias dienas gali tinti ar būti jautrus. Per šį laiką galite vartoti ibuprofeną ar paracetamolį, kad palengvintumėt bet kokį diskomfortą.
Jums taip pat gali būti patogiau valgyti minkštą maistą, kol jūsų burna normalizuosis.
Jei išgėrus vaistų nuo skausmo, jūs vis tiek jaučiate nuolatinį skausmą arba pastebite bet kokį kitą šalutinį poveiki, nedelsdami kreipkitės į odontologą. Tai gali būti ženklas, jog šaknies kanalo procedūra nepavyko ir jums gali prireikti papildomos dantų priežiūros.
Šaknies kanalo komplikacijos ir problemos
Nepaisant ganėtinai aukšto endodontinio gydymo sėkmės lygio, kai kuriems pacientams gali iškilti problemų. Šaknies kanalo komplikacijos gali atsirasti nuo kelių dienų iki kelerių metų po pradinio gydymo.
Nepavykęs šaknies kanalo gydymas galėjo atsitikti, nes:
- Odontologas galėjo nepastebėti ir praleisti vieną kanalą;
- Kanalas galėjo būti ne visiškai išgydytas (kanalo galas galėjo likti neapdorotas);
- Danties ertmėje liko pažeisto audinio;
- Šaknis galėjo įlūžti;
- Bakterijos smarkiai išplito.
Jei atsiranda nors viena iš šių komplikacijų, jūsų odontologas ar endodontologas įvertins jūsų dantis, jog galėtų pasakyti, ar galima atlikti pakartotinį dantų kanalų gydymą. Šis gydymas iš esmės panašus į pirminį, tačiau jį šiek tiek apsunkina dirbtinis danties užpildas
Daugeliu atvejų alternatyva šaknies kanalo pakartotiniam gydymui yra danties ištraukimas. Pacientai, kurie nenori toliau gydyti šaknies kanalų, gali pasirinkti probleminį dantį pakeisti dantų tiltu arba implantu.
Jei šaknies kanalas sugenda dėl pakartotinės infekcijos šaknies gale, gali būti atlikta endodontinė operacija. Tai atliekama dantenoje padarius nedidelį pjūvį, kad būtų galima pasiekti šaknies galiuką. Šis metodas leidžia išlaikyti pradinę danties struktūrą.
Jei nerimaujate, jog jūsų šaknies kanalas gali būti pažeistas, kuo skubiau susisiekite su savo odontologu. Kuo anksčiau bus pradėtas gydymas, tuo mažesnė tikimybė, jog bakterijos padarys didesnę žalą.
Ir atminkite, kad reguliariai tikrindamiesi savo dantis ir laikydamiesi geros burnos higienos, sumažinsite galimybę atsirasti dantų infekcijai.