Jei ieškote informacijos apie dantų vainikėlių kainą, rūšis ir procedūras, esate tinkamoje vietoje. Gal jums reikia dantų karūnėlės, kad atstatytumėte pažeistą dantį. O gal norite pagerinti savo šypsenos estetiką be invazinių implanto operacijų. Nepriklausomai nuo priežasties, jums neabejotinai kils klausimų apie “karūnėlių” uždėjimą ant dantų.
Šiame išsamiame straipsnyje apžvelgsime įvairių rūšių vainikėlių privalumus ir trūkumus. Sužinosite, ko tikėtis apsilankius pas odontologą procedūrai atlikti, ir kiek kainuoja dantų vainikėliai Vilniuje.
Taip pat paaiškinsime, kaip prižiūrėti savo vainikėlius, kad jie išliktų kuo ilgiau (tai gali būti 25 ir daugiau metų).
Kas yra dantų vainikėlis?
Dantų vainikėlis gali padėti sutaisyti suskilusius, įtrūkusius ir sugedusius dantis
Vainikėlis yra danties formos apdangalas, kuris visiškai uždengia matomą danties dalį.
Yra nemažai priežasčių, kam būtų reikalingas dantų vainikėlis:
- Norėdami atkurti sugedusį ar pažeistą dantį
- Norėdami sustiprintį susilpnėjusį dantį
- Ten, kur dantis buvo per daug suiręs ir jo neužteko plombavimui
- Norėdami pagerinti dantų kosmetinę išvaizdą
Karūnėlės gali būti gaminamos iš daugybės skirtingų medžiagų. Kai kurios yra metalo spalvos, o kai kurios yra skirtos atrodyti kaip natūralūs dantys. Juos išsamiau aptarsime vėliau.
Prieš ištobulėjant dantų technologijai, leidžiančiai atlikti dantų vainikėlio procedūrą, vienintelis būdas susidoroti su pažeistais ar stipriai sugedusiais dantimis buvo juos pašalinti. Dantų vainikėlių dėka odontologai dabar gali sutaupyti didžiąją dalį danties struktūros ir išvengti diskomforto danties rovimo metu.
Skirtingai nuo plombavimo, kuris taiso tik dalį danties, vainikas atkuria visą dantį. Dantys su “karūnėlėmis” turėtų veikti ir jaustis lygiai taip pat kaip natūralūs dantys.
Koks skirtumas tarp dantų vainikėlio ir dantų “karūnėlės”?
Danties “karūnėlė” uždedama po to, kai dantis išgręžiamas iki reikiamos formos
Galbūt girdėjote vartojamus terminus „karūnėlė“ ir vainikėlis ir svarstėte, koks tarp jų skirtumas. Tiesą sakant, jie abu yra to paties dalyko pavadinimai.
“Dantų karūnėlė“ yra mažiau techninis dantų vainikėlio terminas, tačiau jie abu nurodo viso danties uždengimą ant nušlifuoto danties. Kai kurie žmonės gali sakyti, kad „karūna“ yra metalo spalvos, o „karūnėlė“ – danties spalvos, tačiau tai nėra skirtumai kuriuos nurodo gydytojai.
Šiame straipsnyje abu terminus vartosime pakaitomis, tačiau dabar jūs žinote, kad jie abu reiškia tą patį dalyką.
Iš ko pagamintas dantų vainikėlis?
Dažniausiai naudojamos dantų vainikėlių medžiagos yra:
- Dantų keramika, tokia kaip porcelianas ir cirkonis, kurie atitinka šalia esančių dantų spalvą
- Metalo lydiniai (įskaitant auksą, platiną, paladžio ir tauriuosius metalus) – „balti“ (sidabro spalvos), arba „geltoni“ (aukso spalvos)
- Aukščiau išvardintų variantų derinys su keramika, lydyta prie vidinio metalo vainiko (žinomo kaip porceliano lydyto prie metalo karūnėlė arba PFM)
Auksiniai dantų vainikėliai iš tikrųjų nėra iš gryno aukso
Be to, jei jums yra uždėta laikina karūnėlė kol yra gaminama nuolatinė, greičiausiai ji bus iš akrilo ar kompozicinės medžiagos.
Atminkite, kad aukso vainikėliai niekada nebūna pagaminti iš gryno aukso; grynas metalas būtų per minkštas, kad gerai atliktų savo darbą. Vietoj to, auksas yra derinamas su kitais metalais, kad būtų sukurtas daug stipresnis aukso lydinys. Faktinis aukso kiekis gali būti nuo 20% iki 77%.
Žinoma, kadangi auksas yra taurusis metalas, auksiniai dantų vainikėliai yra brangesni nei pagaminti iš tauriųjų metalų lydinių. Juose dažnai yra nikelio, kobalto ir chromo ir jie yra sidabro spalvos.
Tinkamos medžiagos pasirinkimas
Kiekviena iš medžiagų turi savo privalumų ir trūkumų, todėl jums tinkama vainiko medžiaga priklausys nuo to, kurie dantys bus karūnuojami, kaip norite, kad jie atrodytų estetiškai, ir kiek laiko jums reikia, kad jie išsilaikytų.
Keraminiai vainikėliai yra gaminami laboratorijoje ir formuojami sluoksnis po sluoksnio. Tai suteikia natūraliems dantims šiek tiek permatomą išvaizdą ir daro juos populiariu priekinių dantų, kurie bus matomiausi, pasirinkimu.
Bet kurios keraminės medžiagos neigiamas dalykas yra tai, kad nors ji yra labai tvirta, ji yra trapesnė nei metalas ir gali įtrūkti ar nulūžti.
Auksiniai dantų vainikėliai ir kiti lydytų metalų vainikėliai yra daug patvaresni. Jie turi papildomą pranašumą, nes yra biologiškai suderinami su dantimis, o tai reiškia, kad karūnuoti dantys neturėtų sukelti jokių pažeidimų ar nudėvėti dantų su kuriais susikanda.
Akivaizdus bet kurio metalinio vainikėlio trūkumas yra spalva. Daugelis žmonių tiesiog nenori, kad matytųsi aukso ar sidabro spalvos dantys, net jei jie yra pačiame burnos gale.
Kai kuriems auksinis danties vainikėlis atrodo patraukliai ir žmonės juos gali išgraviruoti ar net papuošti brangakmeniais!
Metalinė PFM vainikėlių dalis yra paslėpta po dantenomis ir porceliano danga
PFM vainikėliai pasižymi tam tikru metalo tvirtumu ir porceliano vainikėlių estetika. Tačiau jie paprastai neatrodo kaip natūralūs dantys dėl to, kaip jie yra sluoksniuoti. Keraminė danga vis tiek gali nulūžti ar įtrūkti, bet po juo esantis metalas liks nepažeistas.
Kokia dantų vainikėlių, karūnėlių kaina?
Kaip ir bet kokio dantų gydymo atveju, dantų “karūnėlių” kainos labai skiriasi skirtingose vietose ir skirtingose odontologijos klinikose. Verta apsipirkti ir palyginti netoli jūsų esančius odontologus, ypač jei jums reikia karūnuoti daugiau nei vieną dantis.
Taip pat reikia atsižvelgti ne tik į danties “karūnėlės” kainą; Kaip aptarta aukščiau, kiekvienos rūšies karūnėlė turi ir privalumų, ir trūkumų. Be to, klausdami savo odontologo apie dantų vainikėlių kainas, pasidomėkite įvairiomiais variantais, kurie gali būti jums tinkami.
Kaip matote iš žemiau pateiktos lentelės, dažniausiai metalo vainikėliai yra pigiausi, o visiškai keramikiniai – patys brangiausi. Priekinių dantų vainikėliai gali būti brangesni, nes norint suteikti jiems natūralų vaizdą, reikia skirti daugiau laiko.
Dantų Karūnėlės tipas |
Metalo keramikos vainikėlis |
Bemetalės keramikos vainikėlis |
Porceliano lydito prie metalo vainikėlis |
Cirkonio keramikos vainikėlis |
Kaina | 230 | 400 | 450 | 400-500 |
Stiprumas / patvarumas | Puikus; labai ilgalaikis | Mažiausiai patvari medžiaga; gali įtrūkti ar lūžti | Nors metalas viduje yra stiprus, išorinis porcelianas gali lūžti | Gali lūžti kaip porcelianas |
Estetika | Aukso ar sidabro spalvos,lengvai pastebima | Sukurta taip, kad atrodytų kaip natūralus dantis | Dantų spalvos, bet ne visada turi natūralių dantų skaidrumą | Dėl greito gamybos proceso sunku pasiekti natūralų vaizdą |
Kiti komentarai | Nenudėvės kitų dantų | Palaipsniui gali nusidėvėti kiti dantys, su kuriais susikanda | Palaipsniui gali nusidėvėti kiti dantys, su kuriais susikanda | Palaipsniui gali nusidėvėti kiti dantys, su kuriais susikanda |
Į kainą gali būti neįtrauktos kitos gydymo išlaidos, pavyzdžiui, plombos ir šaknų kanalai. Pasitikrinkite visas kainas pas savo odontologą. |
Jei jums reikia daugiau nei vienos, jūsų odontologas gali pasiūlyti šiek tiek mažesnę kainą už karūnėlę. Tačiau medžiagų išlaidos ir montavimo laikas už karūnėlę išlieka daugmaž fiksuoti, nepaisant to, kiek jums jų reikia.
Išlaidų sumažinimas
Privatus dantų draudimas gali padengti kai kurias ar visas išlaidas, patiriamas įvairiuose proceso etapuose.
Turėdami bet kokį draudimo polisą, būtinai patikrinkite tokius dalykus, kaip laukimo laikotarpius ir metinius limitus, kurie gali apriboti, kada galite pradėti reikalauti apmokėjimo už dantų “karūnėlės” ir kiek turėsite sumokėti patys. Jei jums reikia gydyti šaknies kanalus prieš gaunant savo karūnėlę, patikrinkite, ar tai taip pat bus padengta.
Kosmetiniams patobulinimams, laminatės taip pat gali būti pasirinkimas – nors maža tikimybė, kad jos bus padengiamos draudimu. Patikrinkite savo draudimo taisykles ir pasitarkite su savo odontologu, kad sužinotumėte, kuris pasirinkimas jums yra geriausias.
Jei jums sunku sukaupti pinigų jūsų dantų gydymui, skaitykite apie visas savo dantų finansavimo galimybes čia.
Ar Ligonių Kasoje yra dantų karūlėnių?
Ligonių kasoje karūnėlės galiniams dantims dažniausiai yra metalinės
Jei karūnėlės yra mediciniškai naudingos, jas turėtų padengti „Ligonių kasa“. Mūsų „Ligonių kasos“ dantų mokesčių vadove yra visa išsami informacija.
Jei norite, kad vainikėliai būtų uždėti tik dėl kosmetinių priežasčių, pavyzdžiui, norint padengti spalvą ar sugadintus dantis, turėsite susimokėti už privatų gydymą.
Tikėtina, kad „Ligonių kasoje“ galiniams dantims bus siūlomos tik metalinės karūnėlės. Jei reikia karūnėlių labiau matomiems dantis, galima gauti ir dantų spalvos karūnėles.
Net patys galiniai dantys yra matomi, kai plačiai atveriate burną. Kai kurie žmonės nusprendžia, kad verta papildomai sumokėti už privatų gydymą, kad jie galėtų gauti porceliano vainikėlius dantims, o ne turėti metalinius iš Ligonių kasos.
Dantų karūnėlės uždėjimo procesas
Pirmas apsilankymas: pasiruošimas
Dantų vainiko procedūra apima nemažą – kartais viso – dantų emalio pašalinimą, kad vainiko medžiaga būtų patikimai pritvirtinta.
Prieš tai jūsų odontologas gali atlikti rentgeno nuotrauką, kad įsitikintų, ar jūsų dantį galima karūnuoti, ir patikrinti, ar nėra jokių komplikacijų. Jei viskas gerai, tuomet odontologas nuskausmins jūsų dantį ir dantenas anestetiku.
Gali prireikti gydyti šaknies kanalą. Taip pat gali būti, kad jūsų odontologas chirurginiu būdu pašalins dalį dantenų audinio, kad sukurtų geresnį “karūnėlės” pagrindą.
Daugelis vainikėlių turi būti mažiausiai dviejų milimetrų storio, kad būtų tvirti. Tai reiškia, kad jūsų dantis bus apšlifuotas bent tiek iš visų pusių.
Jūsų odontologas taip pat pašalins visus ėduonies pėdsakus, taip pat visas medžiagas iš ankstesnių užpildų. Jei tai palieka labai nedaug danties, jis gali jį vėl atstatyti užpildydamas medžiaga. Tai padarius, danties “kelmas” turi būti šiek tiek susiaurėjęs, jog viršuje būtų plonesnis, kad danties “karūnėlė” galėtų lengvai užsidėti.
Toliau, odontologas įvertina kas liko iš danties, kad pagaminta karūnėlė puikiai tiktų. Karūnėlės gaminimas specializuotoje laboratorijoje gali užtrukti 2–3 savaites, todėl jūsų odontologas uždės laikiną karūnėlę (pagamintą iš kompozicijos ar akrilo), kad būtų sustabdytas bet koks danties jautrumas.]
Laikinos dantų “karūnėlės” spalva turėtų susilieti su jūsų natūraliais dantimis, bet medžiaga ir apdaila nėra tokios aukštos kokybės kaip nuolatinių “karūnėlių”. Odontologas taip pat parinks jūsų vainikėlio atspalvį, jei jūs gaminsite jį medžiagos, kuri atitiks jūsų dantis.
Pirmas apsilankymas dažniausiai trunka nuo 45 minučių iki valandos.
Antras apsilankymas: uždėjimas
Kai tik gausite nuolatinę karūnėlę, vėl apsilankysite pas savo odontologą, kad ji būtų uždėta. Laikina danties “karūnėlė” bus pašalinta, ir jūsų odontologas gali vėl nuskausminti dantį, kad per tą laiką išvengtumėte jokių nepatogumų.
Odontologai naudoja tikslius grąžtus, kad patobulintų vainikėlius
Patikrinęs, ar naujoji karūnėlė tinka, odontologas uždės dantų cementą karūnėlės vidinėje pusėje ir prispaus prie jūsų danties. Bet koks cemento perteklius, kuris išsiskyrė, bus pašalintas, o procesas bus baigtas.
Jei jums kyla abejonių dėl nuolatinio vainikėlio spalvos ar formos (ypač dėl priekinio danties vainikėlio), būtinai pasitarkite su odontologu prieš jo uždėjimą. Uždėjus naują vainikėlį bus sunku atlikti kokius nors pakeitimus. Turėsite su juo gyventi labai ilgai!
Šio antrojo vizito trukmė priklauso nuo to, kiek reikia pakoreguoti vainikėlį, kad būtų galima jį pricementuoti, tačiau vidutiniškai tai trunka 30 minučių – valandą.
Karūnuoti dantys iš pradžių gali jaustis šiek tiek keistai, nes jie nebus visiškai tokie patys kaip jūsų pradiniai dantys. Jei jie netrukdys jūsų sukandimui, per kelias savaites turėtumėte prie jų priprasti.
Šiame vaizdo įraše parodytas visas senojo vainikėlio pašalinimo ir naujojo montavimo procesas. Įspėjame, šiame vaizdo įraše yra adatų ir dantų gręžimo vaizdų iš arti.
Vienos dienos “Cerec” cirkonio karūnėlės uždėjimas
Rinkoje yra galimybė, leidžianti išvengti daugybės vizitų ir savaičių ar mėnesių su laikina karūnėle.
CEREC technologija leidžia odontologams pasidaryti vainikėlius maždaug per valandą iš jūsų burnos skaitmeninių nuskaitymų. Neabejojama, kad tai yra patogesnis pasirinkimas pacientams, ir daugelis mielai atsisako nemalonaus dantų spaudimo proceso.
CEREC karūnėlės yra palyginti naujos rinkoje, tai reiškia, kad nėra daug duomenų apie jų ilgalaikį veikimą. Vis dėlto bendras odontologų sutarimas yra tas, kad nors jie yra stiprus ir estetiškai patrauklus pasirinkimas galiniams dantims, jie negali atitikti natūralių rankų darbo porceliano vainikėlių išvaizdos priekiniams dantimis.
Šios dantų karūnėlės kainuoja beveik tiek pat kiek įprastos, nors ir nebuvo pagamintos laboratorijoje ir procesas yra daug greitesnis, bet jūsų odontologas turi nemažai sumokėti už aparatą, kuris pagamina tas karūnėles.
Kiek laiko išsilaiko dantų vainikėlis?
Nors vainikėliai yra ilgalaikis sprendimas atkurti pažeistus dantis, jie neišsilaiko amžinai. Kai kurios medžiagos yra patvaresnės nei kitos; pvz., auksas nekelia lūžimo ar įtrūkimo pavojaus taip, kaip porcelianas.
Jūsų odontologas gali sakyti, jog tikėtumėtės, kad jūsų karūnėlė išsilaikys nuo 5 iki 15 metų, bet kai kurios išsilaiko gerokai ilgiau. 2013 metų tyrimas įvertino 2340 PFM karūnėlių su aukso pagrindu ir atrado, jog 97% jų išsilaikė ilgiau nei 10 metų, o 85% vis dar stipriai žengė 25-erių metų ribą
Galiausiai jūsų karūnėlę reikės pakeisti, jei:
- Ji įskyla ar nulūžta (keramikinė)
- Ji nusidėvi (metalinė) arba nuo jos susidėvi kiti dantys (keramikiniai)
- Danties viduje atsiranda ėduonies
- Pablogėja kosmetinė išvaizda (priekinio danties karūnėlės atveju)
Auksiniai dantų vainikėliai dažniausiai būna stipriausi, tačiau gali nusidėvėti kai kuriose vietose, jei pacientą kankina bruksizmas (dantų griežimas). Ši būklė taip pat gali sukelti problemų pacientams su porceliano vainikėliais, nes ši medžiaga gali nudėvėti kitus dantis.
Dantų karūnėlės priežiūra
Laikini dantų vainikėliai
Kol turite uždėtą laikiną dantų “karūnėlė”, turėtumėte vengti sunkiai kramtomo ir lipnaus maisto (tokio kaip kramtomos gumos ar minkštų saldainių), kuris gali “karūnėlė” ištraukti. Taip pat geriausia vengti kieto maisto, pavyzdžiui, žalių morkų ir obuolių.
Stenkitės kąsti ir kramtyti ta puse, kurioje nėra karūnėlės, arba naudokite karūnuotą dantį tik minkštam maistui kąsti.
Galiausiai, kai valotės dantis dantų siūlu, ištraukite siūlą per dantų šonus, o ne per viršų. Jeigu trauksite siūlą per viršų, galite užkabinti karūnėlės šoną ir ją išjudinti.
Jei dvejojate, kaip tinkamai valyti karūnuotus dantis dantų siūlu, jūsų odontologas parodys jums
Nuolatinės dantų “karūnėlės”
Jūsų odontologas gali patarti pirmą dieną vengti kieto ar sunkiai kramtomo maisto, po to kai bus pritvirtinta jūsų karūnėlė. Tai suteikia cementui pakankamai laiko tinkamai įsitvirtinti. Kai atgausite normalų burnos pojūtį, kruopščiai patikrinkite savo karūnėlės įkandimą iš visų pusių.
Jeigu kažkas atrodo ne taip, iš karto praneškite savo odontologui. Jis gali patobulinti formą ir užtikrinti, kad jūsų vainikėlis netrukdytų kitiems jūsų dantims.
Dantys su karūnėlėmis turėtų būti prižiūrimi lygiai taip pat kaip ir paprasti dantys, valomi du kartus per dieną ir kasdien naudojant dantų siūlą. Jei nerimaujate, kad dantų siūlas užsikabins už karūnėlės krašto, verčiau investuokite į burnos irigatorių.
Jei jūsų dantenos pradeda trauktis, tai gali sukelti jautrumą toms danties dalims, kurios neuždengtos “karūnėlė”. Todėl svarbu kuo labiau sumažinti dantenų ligų riziką, reguliariai valydami dantis pas higienistą.
PFM “karūnėlių” atveju, jei dantenos susitraukia žemiau negu kur buvo uždėta keraminė danga, pradės matytis metalas, todėl dantenų linijoje bus matoma metalo linija.
Atsižvelgiant į tai, kur yra uždėta karūnėlė, jūs galite apsvarstyti galimybę ją pakeisti arba nekeisti.
Jei jūsų karūnėlė nuskilo arba visiškai nukrito, nedelsdami kreipkitės į odontologą, kad jis galėtų įvertinti žalą. Nuskilimai gali būti laikinai užpildyti sudėtine medžiaga, tačiau vienintelis nuolatinis sprendimas yra pakeisti visą karūnėlę. Galima pakartotinai cementuoti nukritusią karūnėlę, jei ji nepažeista.