Dantų protezavimas, kokie yra geriausi protezai ir kokia jų kaina

Dantų protezavimas, kokie yra geriausi protezai ir kokia jų kaina

Netikri dantys gali pakeisti visus arba kai kuriuos jūsų natūralius dantisJei jums trūksta dantų, dantų protezavimas yra prieinamas būdas atstatyti šypseną. Šiuolaikiniai dantų protezai atrodo natūraliai, jūs jausėtes patogiau, tačiau prieš juos gaudami, turite apgalvoti keletą dalykų.

Jei svarstote gauti dantų protezus, tikriausiai turite daug klausimų, tokių kaip:

 • Ar man reikia pilno ar dalinio protezo?
 • Kokia yra geriausia dantų protezų medžiaga?
 • Kas yra lankstūs protezai?
 • Kaip jie atrodo?
 • Kiek kainuoja dantų protezavimas „Ligonių kasoje“ ir privačiai Vilniuje?
 • Kokie yra alternatyvūs būdai pakeisti trūkstamus dantis?

Jei nerimaujate dėl dantų protezavimo ir taisymo išlaidų, džiugi žinia yra ta, kad jie yra viena iš prieinamiausių priemonių pakeisti dantis. Lietuvoje „Ligonių kasoje“ siūlomos kai kurios dantų protezų rūšys. Ir jei turite dantų draudimą, jūsų polise gali būti dalinis protezų padengimas.

Šiame straipsnyje galite perskaityti apie skirtingus dirbtinių dantų tvirtinimo būdus ir apytiksles dantų protezavimo kainas Lietuvoje. Taip pat apžvelgiame kai kuriuos jų nešiojimo būdus, kad galėtumėte nuspręsti, ar jie jums tinka.

Ir jei jūs jau nešiojate dantų protezus ir norite sužinoti daugiau apie tai, kaip juos valyti, taisyti ir kuo ilgiau išlaikyti, visą šią informaciją rasite ir čia.

Turinys slėpti

Kas yra dantų protezai?

Šis dalinis protezas yra pagamintas iš akrilo ir metaloGalvodami apie dantų protezus, tikriausiai įsivaizduojate dantų rinkinį vandens stiklinėje ant naktinio staliuko, tačiau tai yra kur kas daugiau! Čia yra paprastas apibrėžimas:

Dantų protezai, dar vadinami „netikri dantys“ arba „dirbtiniai dantys“, yra dantų protezavimo rūšis žmonėms, kuriems trūksta vieno, kelių ar visų dantų.

Dantų protezavimas norint pakeisti trūkstamus dantis paprastai padeda pacientams valgyti ir kalbėti. Tai taip pat gali apsaugoti likusius dantis, neleisti veidui susmukti ir pagerinti paciento pasitikėjimą savimi.

Yra daugybė skirtingų dantų protezų tipų, klasifikuojamų pagal:

 • Kiek dantų jie pakeičia (visus ar kelis)
 • Ar jie pritvirtinti vietoje, ar nuimami
 • Ar juos palaiko dantenos, ar implantai, įstatyti į žandikaulio kaulą
 • Medžiagos, iš kurių jie yra pagaminti

Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau apie visas šias netikrų dantų galimybes ir kiekvieno privalumus ir trūkumus. 

 

Dantų protezavimas – galimybės ir protezų tipai

Netikrų dantų būna įvairių formų ir dydžiųTerminas „protezai“ apima daugybę netikrų dantų variantų. Tai gali būti bet kas nuo vieno pakaitinio danties, užsikabinusio aplink kaimyninius dantis, iki viso rinkinio netikrų dantų ant akrilo pagrindo.

Turėsite pasikalbėti su savo odontologu, kad sužinotumėte, kuris tipas jums labiausiai tiktų, tačiau žemiau yra šiek tiek informacijos apie pagrindinius galimų netikrų dantų tipus, kad galėtumėte suprasti parinktis ir priimti pagrįstą sprendimą.

 

Pilni dantų protezai, netikri dantys

Jei jums trūksta visų dantų – dėl sužeidimo, danties infekcijos, periodontito ar kitos sveikatos būklės – jums reikės viso pakaitinių dantų komplekto.

Su pilnais protezais, dirbtiniai dantys pritvirtinami prie plokštelės, tvirtai uždėtos ant jūsų dantenų, o viršutinio protezo atveju – ant jūsų burnos gomurio. Ši plokštė paprastai pagaminta iš dantenų spalvos akrilo medžiagos, tačiau vidinė dalis gali būti pagaminta iš metalo. Protezo dantena išsikiša pakankamai toli nuo dantų, kad kraštas nebūtų matomas šypsantis.

Kai pagrindas gerai tinka, natūralus įsiurbimas išlaiko jį vietoje. Tačiau laikui bėgant jūsų žandikaulio kaulas keičia formą ir plokštelė ilgainiui atsilaisvins. Netikrų dantų klijai gali būti naudojami tam tikram laikui išlaikyti plokštelę vietoje, o minkštas įdėklas, pagamintas iš silikono, gali senesnius įtaisus patogiau išlaikyti, bet po penkerių metų jums reikės naujo dantų komplekto iš jūsų odontologo arba pakoreguoti senus.

 

Daliniai dantų protezai

Daliniai protezai naudojami, kai vis dar yra likusių sveikų, natūralių dantų. Dantų technikas juos kruopščiai suformuoja, kad gerai tilptų ir prisiklijuotų ant likusių dantų. Dirbtiniai dantys ir dantenos yra sukuriami tokios spalvos, kad jos atitiktų jūsų natūralius dantis ir dantenas.

Gali būti pastebimi metaliniai spaustukai ant pertvarųNors metaliniai spaustukai yra sukurti kiek įmanoma mažiau pastebimi, jie vis tiek gali būti matomi kalbant, atsižvelgiant į jų padėtį. Daliniai protezų spaustukai gali būti gaminami iš danties spalvos medžiagos, tačiau ji nėra tokia stipri kaip metalas.

Daliniai protezai paprastai gaminami iš standžių medžiagų, tokių kaip akrilas ar metalas. Tačiau pastaruoju metu rinkai buvo pristatyti lankstesni protezai, apie kuriuos daugiau galite perskaityti žemiau.

 

Minkšti išimami dantų protezai

Tradiciniai protezai – tiek daliniai, tiek pilni – yra išimami. Pilnus protezus gali tekti išimti per naktį, kad jie išsivalytų, tuo tarpu dalinius protezus dažnai galima dėvėti ilgiau ir valyti šepetėliu, kaip įprasta. Odontologas gali patarti, kokią tikslią valymo procedūrą turėtumėte atlikti.

Tai, kad dantų protezai yra išimami, reiškia, kad jie gali išslysti iš vietos – ypač valgant maisto produktus, kuriems reikalinga stipresnė kramtymo jėga. Dėl šios priežasties odontologai pacientams dažnai pataria vengti tam tikro kieto, lipnaus ir sunkiai kramtomo maisto.

Pacientai gali pasirinkti naudoti specialius protezų klijus, kurie padeda protezam išsilaikyti vietoje. Tai gali suteikti galimybę valgyti daugiau įvairaus maisto, tačiau gali būti nepatogu ir sudėtinga.

 

Dantų protezavimas ant implantų

Dantų implantai yra nuolatinis ir universalus būdas pakeisti bet kokį trūkstamų dantų skaičių. Norint užtikrinti danties šaknies stabilumą, į žandikaulio kaulą įsukamas metalinis varžtas. Tada ant implantų pritvirtinamas dantų vainikėlis, tiltas ar perdengimas.

Nors implantai dažnai naudojami vienam ir keliems dantims, dabar pagrindinis dėmesys bus skiriamas tam, kaip implantai gali paremti visą nuolatinių protezų rinkinį.

Fiksuoti dantų protezai ant implantų tvirtai laikosi vietoje. Tai panaikina vieną iš daugelio žmonių susirūpinimų dėl įprastinių pilnų protezų – kad jie gali nukristi, ypač nuo apatinio žandikaulio, nes ten nelabai yra už ko jiems laikytis.

Galima pakeisti visus dantis žandikaulyje tradiciniais dantų implantais, tačiau paprastai šiai technikai reikia 8–10 implantų. Todėl tai yra pats brangiausias pasirinkimas.

Nuolatiniai dantų protezai ant implantų

dantų protezai ant implantųAnt implantų palaikomi protezai naudoja dantų implantų tvirtumą, kad palaikytų ir pritvirtintų visą netikrų dantų rinkinį. Jie visam laikui pritvirtinami vietoje, o bet koks valgymo spaudimas perduodamas implantams, o ne dantenoms.

Kiekviename žandikaulyje yra 4–6 implantai, ant kurių yra protezas, todėl jie yra labiau prieinama alternatyva tradiciniams implantams. Perdengimas pritvirtinamas naudojant metalinę juostą, apimančią visus implantus (kaip pavaizduota paveikslėlyje), arba atskirus kiekvieno implanto rutulinius tvirtinimus.

 

Išimami dantų protezai ant implantų

Išimamą perdengimą galima pritvirtinti tik dviem implantais, naudojant implantų laikomą protezą. Esant šio tipo netikriems dantims, implantų paskirtis yra labiau išlaikyti dantis vietoje, nei sugerti sukandimo ir kramtymo spaudimą – dantenos vis tiek sugeria daugiausiai spaudimo. Tai gali būti geras pasirinkimas žmonėms, neturintiems tinkamo kaulų tankio įprastiem implantams, bet vis tiek norintiems nuolatinio sprendimo.

Paprastai ant implantų tvirtinami protezai kainuoja mažiau nei kitų tipų protezai, nes juose naudojama mažiau implantų. Tačiau kramtymo stiprumas nebus toks pats, kaip naudojant keturis ar daugiau implantų.

Naudojant šią sistemą, įtaisus galima pašalinti valymui, kaip ir naudojant įprastus netikrus dantis.

 

Implantų pranašumai

Jokios rizikos, kad tai įvyks su implantais!Nuolatiniai dantų protezai ant implantų yra gera alternatyva netikriems dantims (kaip jie tradiciškai suvokiami), teikiantys šiuos privalumus:

 • Dantys yra tvirti ir stabilūs
 • Jokio diskomforto dėl trinties su dantenomis
 • Labiau higieniška dėl mažesnio paviršiaus kontakto su dantenomis
 • Natūralios išvaizdos
 • Leidžia normaliai kramtyti ir valgyti
 • Nėra akrilo, blokuojančio skonį

Implantai pamažu susilieja su žandikaulio kaulu ir skatina jį išlaikyti savo formą. Paprastai, kai ištraukiamas dantis, kaulas ilgainiui nyksta, nes jis neturi šaknies prie kurios galėtų laikytis, o bėgant laikui veidas pradeda smukti.

Jei jums reikia pakeisti dantis gana jauname amžiuje, dantų protezavimas su implantais yra geriausias ilgalaikis sprendimas, norint išlaikyti veido išorę tokią pačią. Jei kaulai jau pradėjo nykti, pacientui gali tekti atlikti kaulo transplantacijos operaciją prieš implantų įdėjimą.

„All-on-4“ yra populiarus visos burnos ertmės implantų prekės ženklas, leidžiantis perdengimą uždėti tą pačią dieną, kai ištraukiami dantys. Daugiau apie juos ir pačią procedūrą galite perskaityti čia.

 

Laikini dantų protezai

Jūsų dantenos gali pakeisti formą netrukus po dantų ištraukimoJei jums reikia ištraukti nesveiką dantį, odontologas gali palaukti kelias savaites ar mėnesius, prieš išmatuojant jūsų burną, kad sukurtų netikrus dantis. Tai leidžia danties rovimo vietai išgyti ir dantenoms nusistovėti.

Pacientai, kuriems trūksta danties matomoje vietoje, nenorėtų vaikščioti su gašlia šypsena ilgą laiką. Todėl įmanoma gauti laikinus netikrus dantis, kurie tvirtinami iškart po danties rovimo, vadinamus „skubiais protezais“.

Dėl to, kaip dantenos ir kaulai keičia formą po danties ištraukimo, tikėtina, kad šie laikini dantų protezai greitai taps nepatogūs ir juos reikės pakeisti.

Prieš pradėdami gydymą, pasiteiraukite savo odontologo apie procedūrą. Išsiaiškinkite, ar nauji dantys bus uždėti nedelsiant, ir kaip greitai turėsite nusipirkti pakaitinį rinkinį. Greito protezavimo idėja gali atrodyti patraukliai, tačiau atminkite, kad jie greičiausiai neišsilaikys taip ilgai, kaip įprastas dantų protezas.

 

Iš ko gaminami šiuolaikiniai dantų protezai?

Pakaitiniai dantys gali būti pagaminti iš akrilo masės , metalo, padengto akrilu, arba porceliano. Akrilas dažniausiai naudojamas šiomis dienomis dėl patvarumo. Porcelianas gali atrodyti natūraliau, tačiau jis yra brangesnis ir nėra toks lengvas kaip akrilas.

Atraminei plokštei yra keletas medžiagų variantų, kiekvienas iš jų turi savo privalumų.

 

Akrilo dantų protezai

Nors jie pagaminti iš akrilo, vis tiek turi metalinius užsegimusVisos, dantenų spalvos pilnų ar dalinų netikrų dantų dalys, yra pagamintos iš kietos, akrilo medžiagos. Akrilo protezai vis tiek gali turėti metalinius užsegimus, kad padėtų protezus išlaikyti vietoje, ir jie gali būti matomi, kai kalbate ar šypsotės, atsižvelgiant į jų vietą.

Akrilo medžiaga yra pakankamai tvirta, kad tvirtai išlaikytų dantų protezus. Tačiau ji yra mažiau patvari nei kai kurios alternatyvos ir gali lengvai įtrūkti, jei nukris arba jei kramtymo metu bus daromas per didelis spaudimas.

Tai yra labiausiai prieinamas protezų tipas, nes medžiaga yra pigesnė ir su ja lengviau dirbti nei su kitos rūšies medžiagomis. Jei iš „Ligonių kasos“ gausite pilną ar dalinį protezą, greičiausiai jis bus pagamintas iš akrilo.

 

Metaliniai plieniniai arba chromuoti protezai

Viršutinis metalinis protezas, įtaisytas burnojeMetalai, tokie kaip plienas ir chromas, taip pat gali būti naudojami protezų plokštelėse, ypač viršutiniame žandikaulyje. Metaliniai protezai turi daug privalumų, palyginti su akrilo protezais:

 

 • Metalas padaro karkasą tvirtesnį ir patvaresnį
 • Chromo plokštės gali būti plonesnės nei akrilas, todėl yra patogesnės ir lengvesnės
 • Jie tiksliau prisitaiko

Kaip matote iš šios nuotraukos, metaliniuose protezuose vis dar yra nemažas kiekis dantenų spalvos akrilo. Metalinės dalys turėtų būti paslėptos ant gomurio arba už esamų dantų, išskyrus gal vieną ar du metalinius spaustukus, kurie tilptų aplink esamus dantis.

Dėl naudojamų medžiagų ir jų pagaminimui reikalingo laiko chromo protezai yra žymiai brangesni nei akrilas. Vargu ar jums pasiūlys šiuos protezus „Ligonių kasoje“, nebent yra klinikinis metalo, o ne akrilo protezų poreikis.

 

Silikoniniai ir minkšti dantų protezai

Lanksčią medžiagą patogiau nešiotiViena populiarių įprastų dantų protezų alternatyva yra minkšti protezai, tokie kaip „Valplast“. Jie neturi akrilo standumo ir yra mažiau birūs. Tai reiškia, kad jie yra patogesni dėvėti ir mažiau sukelia sunkumų kalbant.

Minkštų protezų pranašumai

 • Ypač patvari medžiaga
 • Minkšta medžiaga, švelnesnė dantenoms
 • Jokių negražių metalinių spaustukų
 • Nereikia klijų
 • Permatomos medžiagos mišiniai pasižymi natūralia dantenų spalva
 • Plonas ir lengvas, mažiau veikia kalbėseną

 

Silikoninių protezų trūkumai

Ši lanksti medžiaga taip pat turi keletą trūkumų:

 • Silikoniniai dantų protezai kainuoja brangiau nei tie, kuriuose naudojamos tradicinės medžiagos
 • Paprastai nėra „Ligonių kasoje“
 • Tik daliniam dantų protezavimui (ne pilniems protezams)

Jei ieškote modernios alternatyvos tradiciniams netikriems dantims, bet nenorite brangios implantų operacijos, minkšti protezai gali būti gera išeitis.

Jei norėtumėte daugiau sužinoti apie įvairius protezų tipus ir tai, kuris jums būtų geriausias, paklauskite gydytojo odontologo.

 

Kaip gaminami netikri akrilo dantys

Šis puikus vaizdo įrašas parodo visus skirtingus veiksmus, kurie įtraukti į pilno akrilo dantų komplekto pagaminimą, kad tilptų į paciento burna:


Ligonių kasos protezai yra gaminami tokiu pačiu būdu. Jūsų odontologas pradės paimdamas jūsų dantų atvaizdą, kuris vėliau siunčiamas į laboratoriją. Tada, pabandomi testiniai protezai, jog būtų įsitikinta, kad esate patenkinti su jų forma ir išvaizda. Protezai gali būti šiek tiek pakoreguoti, nusiųsti atgal į laboratoriją, kad būtų pagaminti galutiniai akrilo protezai.

 

Kiek kainuoja dantų protezai?

Įprastos dantų protezų dantų kainos yra daug mažesnės nei implantų kainos; Tiesą sakant, jie yra labiausiai prieinamas būdas pakeisti trūkstamus dantis. Tačiau dantų protezų kaina vis dar skiriasi priklausomai nuo naudojamos medžiagos ir dantų, kuriuos reikia pakeisti, skaičiaus.

Kaip matėte aukščiau esančiame vaizdo įraše, dantų technikas vykdo ilgą veiksmų seką, kad gautų galutinį protezą, kuris tiksliai įsitaisys jūsų burnoje. Jie turi rankomis sudėti ir pastatyti kiekvieną dantį į pagrindą. Paprastai kuo daugiau dantų reikia pakeisti, tuo brangesni dantų protezai – nebent jūs gausite „Ligonių kasos“ protezus, tokiu atveju taikoma fiksuota kaina.

 

Kiek kainuoja protezai  „Ligonių kasoje“?

Šis mokestis imamas nepriklausomai nuo to, ar jums reikia pilnų, ar dalinių protezų, ir apima visus parengiamuosius darbus, kaip pavyzdžiui, dantų ištraukimus. Turėsite sumokėti šį mokestį kiekvieną kartą, kai jums reikės naujo rinkinio, kuris gali būti maždaug kas penkeri metai.

Jei iš „Ligonių kasos“ gausite protezus, jie greičiausiai bus tradiciniai, pagaminti iš kieto akrilo pagrindo. Norėdami lanksčiau pasirinkti kitas medžiagas, turinčias didesnį komfortą ar estetiką, turėsite mokėti už privatų gydymą.

„Ligonių kasa“ nesuteikia jokių implantų.

Jei dėl kokios nors priežasties negalite naudotis „Ligonių kasos“ protezais arba stengiatės surasti „Ligonių kasos“ stomatologą, priimantį naujus pacientus, vis tiek įmanoma įsigyti protezus už prieinamą kainą kaip privačiam pacientui .

 

Kokia yra dantų protezavimo kaina privačiuose klinikose?

Pasitarkite su keliais odontologais, kad gautumėte geriausią jūsų gydymo kainąNetikrų dantų kainos pas privatų stomatologą labai skiriasi, atsižvelgiant į:

 • Kiek reikės sudėti netikrų dantų      
 • Jūsų pasirinktos medžiagos      
 • Jūsų odontologo buvimo vietą ir mokesčius

Jei jums reikia pakeisti tik vieną ar du dantis, galite pastebėti, kad privačių dantų protezų kainos nelabai skiriasi, palyginti su „Ligonių kasos“ kainomis – galite jas netgi įsigyti šiek tiek pigiau, o bazinės dantų protezavimo išlaidos prasideda nuo maždaug 200 EUR. Tačiau naudojant tokias medžiagas kaip porcelianas ir chromas, kaina gali išaugti iki 2500 EUR, ypač jei trūksta visų ar daugumos jūsų dantų.

Lankstūs protezai kainuoja nuo 450 iki 1 500 eurų, vėlgi, atsižvelgiant į tai, kiek reikia netikrų dantų.

Kaip ir bet kokio privataus dantų gydymo atveju, verta apsižiūrėti, nes netikrų dantų kainos gali skirtis priklausomai nuo kiekvieno odontologo.

 

Kiek kainuoja dantų protezai ant implantų Vilniuje?

Jei norite dantų protezų ant implantų Vilniuje, už juos turėsite sumokėti privačiai, nes „Ligonių kasa“ teikia tik tradicinius implantus. Tiksli fiksuotų protezų kaina priklausys nuo daugelio veiksnių, todėl jums reikės gauti individualizuotą kainos pasiūlymą iš savo odontologo.

Paprastai nuolatiniai implantų protezai kainuoja nuo 1 000 iki 2 000 EUR už implantą, taip pat ir netikrų dantų kaina. Ant implantų tvirtinami protezai kainuoja pigiau nei ant implantais paremiami protezai, nes reikia mažiau implantų. Tokios sistemos kaip „All-on-4“ kainuoja nuo maždaug 7000 EUR už žandikaulį.

 

Pagalba apmokant protezavimo išlaidas

Nepaisant to, kad tai yra pigiausias būdas pakeisti trūkstamus dantis, dantų protezavimo išlaidos vis tiek yra nemažos – ypač jei jums reikia netikėtai naujo komplekto, pavyzdžiui, jei jūsų senasis komplektas sugadinamas.

Yra keletas būdų, kaip galite sumažinti išlaidas ar bent jau padaryti mokėjimus lengviau valdomus.

 

Sveikatos draudimas

Reikia pagalbos mokant už dantų protezus?Daugelyje dantų draudimo polisų Lietuvoje yra bent jau keletas nuostatų, skirtų padengti netikrų dantų išlaidas.

Jei esate matomas kaip „Ligonių kasos“ pacientas, jūsų draudimas gali sumokėti visas išlaidas. Privatiems asmenims jūsų draudėjas gali padengti apie 50–80% visų išlaidų. Tačiau kiekvienas polisas skiriasi, o išmokoms bus taikomi metiniai limitai ir laukimo laikotarpiai.

 

Dantų protezavimas išsimokėtinai

Jūsų odontologas gali pasiūlyti mokėjimo planą, kuris leidžia paskirstyti gydymo išlaidas keliems mėnesiams. Tiesiog saugokitės mokesčių ir palūkanų, kurios gali padidinti jūsų gydymo išlaidas.

 

Paskolos be palūkanų

Kitas variantas yra imti asmeninę paskolą, kad galėtumėte iš karto susitvarkyti dantis ir grąžinti paskolą dalimis. Meleda klinikoje teikiame paskolas gydymui be jokių palūkanų. 

 

Dantų keitimo variantų palyginimas

Žemiau esančioje lentelėje apibendrinami iki šiol aptarti klausimai, susiję su įvairių tipų pakaitiniais dantimis:

Protezo tipas Tradicinis (Ligonių kasos) Tradicinis (privatus) Implantų palaikomi Lankstus
Medžiaga Akrilo, nailono ar metalo, griežtos formos Akrilo, nailono ar metalo, griežtos formos Titano dantų implantas su perdengimu Medžiaga, pagaminta iš nailono, minkšta ir lanksti
Pilni ar daliniai? Abu Abu Pilni Tik daliniai
Ilgaamžiškumas Maždaug 5 metai Maždaug 5 metai Implantai išsilaiko 10 ir daugiau metų Išsilaiko tol, kol išsilaiko akrilas / metalas
Kaina 269,30 eurų 200 – 2500 eurų, atsižvelgiant į medžiagą ir dantų skaičių 4 000 – 14 000 eurų už visą žandikaulį, atsižvelgiant į naudojamą sistemą 450 – 1 500 eurų, atsižvelgiant į dantų skaičių
Praktišumas Dantenos keičia formą laikui bėgant, gali tapti laisvos ir nepatogios; ribotas valgymas Dantenos keičia formą laikui bėgant, gali tapti laisvos ir nepatogios; ribotas valgymas Saugūs, bet nuimami; patogiau nešioti; normalus valgymas Gali sugadinti atraminius dantis taip pat, kaip ir akrilas / metalas

 

Gyvenimas su netikrais dantimis

74% suaugusiųjų lietuvių neturi bent vieno iš savo natūralių dantų, o 6% neturi nei vieno iš natūralių dantų. Taigi jeigu nuspręsite pakeisti viena ar kelis dantis, nepergyvenkite – jūs ne vieni. Laimei dėl pažangos odontologijos srityje, pastebėti, ar kieno nors dantys natūralūs ar netikri, yra labai sunku.

 

Ar netikri dantys yra patogūs?

Netikri dantys yra gaminami pagal užsakymą, kad tiktų jūsų burnai, todėl jie turėtų būti patogu nešioti. Nepaisant to, gali prireikti šiek tiek laiko priprasti prie jų, ypač valgant.

Tačiau, kaip minėta anksčiau, dantenos ir žandikaulis laikui bėgant keičia formą, ypač po to, kai jums buvo pašalinti dantys. Kadangi netikri dantys yra fiksuotos formos (nebent pasirenkate lanksčią medžiagą), laikui bėgant įtaisas taps nepatogus.

Jei turite kokių nors abejonių, turėtumėte apsilankyti pas savo odontologą. Geriau pasidaryti naują komplektą, nei kentėti tyloje. Jei pakankamai ilgai nešiojate netinkamai pritaikytą įtaisą, gali atsirasti burnos opos ir net burnos infekcija.

 

Protezų atnaujinimas

Keli patikslinimai gali padaryti netikrus dantis patogesniais

Kai dantų protezai nebetinka, kartais įmanoma padaryti keletą patobulinimų plokštei, kad nereikėtų keisti visų protezų. Tai vadinama ‘atnaujinimu’.

Norėdami atnaujinimo, odontologui teks nukrapštyti šiek tiek esamos akrilinės medžiagos nuo esamų protezų pagrindo. Tuomet jie įdės šiek tiek glaisto į vidų ir įstatys protezus jums atgal į burną. Glaisto forma leis odontologui suprasti kur pridėti naujo akrilo, kad protezai vėl patogiai tilptų. Galutiniai atnaujinimai gali būti atlikti odontologo kabinete arba laboratorijoje. 

Dantų protezų atnaujinimas kainuoja apie €75 – €125 vienam žandikauliui pas privatų odontologą.

 

Minkštas laineris dantų protezams

Žmonėms, kuriems akrilas yra nepatogus, ypač apatiniame žandikaulyje, gali būti suteikta galimybė gauti nuolatinį minkštą lainerį, skirtą jų netikriems dantims. Minkštas laineris pagamintas iš silikono ar kitos minkštos medžiagos. Tai veikia kaip pagalvėlė tarp protezo ir dantenų, sumažindama opos ir jautrumo tikimybę.

Šie laineriai šiek tiek daugiau nei kieta; maždaug 100–150 eurų už apatinį žandikaulį.

Minkšti laineriai išsilaiko 1-2 metus, jei jais tinkamai rūpinamasi, tačiau jiems reikia papildomos priežiūros, nes minkšta medžiaga labiau linkusi pritraukti bakterijas. Jei juos netinkamai išvalysite, minkštas laineris gali sukelti blogą skonį. Turėtumėte paklausti savo odontologo, kaip valyti protezus su minkštu laineriu, nes procedūra gali skirtis nuo aprašytos žemiau. Minkštų lainerių paprastai negalima mirkyti valymo tirpale.

 

Valymas ir priežiūra: kaip valyti protezus?

Laikykite juos drėgnus, kol jų nenešiojateAr žinote kodėl mes turime stereotipinį vaizdą, kai protezai yra mirkomi stiklinėje su vandeniu per naktį? Tai yra ne tik dėl valymo, bet ir dėl to, kad protezai neišdžiūtų. Dauguma žmonių išsitraukia savo protezus pernakt dėl patogumo, bet jeigu protezai nebūtų drėkinami, jie sudžiūtų.

Burnos Sveikatos Fondas neseniai išleido naujas instrukcijas kaip valyti savo protezus, po to, kai esamos rekomendacijos buvo laikomos neaiškiomis ir nepatikimomis. 

Jeigu nevalysite savo dantų protezų tinkamai, jūs ne tik rizikuojate padidinti dantenų ligos bei dantų puvimo riziką, bet ir tikriausiai atsiras blogas burnos kvapas, dėl visų bakterijų kurios prilimpa prie protezų. Taip pat, jūsų dantys gali įgyti keistą skonį. Valymas taip pat padeda sumažinti dėmių atsiradimo riziką. 

Kad sustabdyti bet kokias burnos sveikatos problemas, susijusias su neteisinga priežiūra, dabar patariama:

 1. Valykite savo protezus kiekvieną dieną su ne abrazyviniu valikliu (ne dantų pasta)
 2. Kasdien mirkykite dezinfekuojančiame protezų valiklyje (kaip “Steradent” tabletėse)
 3. Išimkite iš burnos pernakt, nebent jūsų odontologas rekomendavo kitaip 
 4. Reguliariai lankykitės pas savo odontologą, kad patikrintų burnos sveikatą

Šis filmukas jums parodo kaip turėtų atrodyti jūsų protezų valymo rutina.

Jūsų odontologas maloniai parodys kaip valyti jūsų protezus. Odontologas gali paskirti specialų šepetėlį ar kokį kitą prietaisą, kad palengvinti valymą. Jums nebūtina išimti savo protezų kiekvieną kartą valant dantis, bet yra lengviau pašalinti visus maisto likučius matant ką darote.

Jei turite minkštus protezus, valydami juos visada laikykitės savo odontologo patarimų, nes švelniai medžiagai reikia specialios priežiūros.

 

Geriausias būdas natūraliai valyti dantų protezus

Jei norite vengti cheminių valymo priemonių, yra keletas būdų, kaip natūraliai valyti dantų protezus namuose.

Kepimo sodos šveitiklis

dantų protezus galite išvalyti kepimo sodaKepimo soda naudojama daugelyje dantų pastų ir balinimo priemonių. Tai natūralus abrazyvas, padedantis pašalinti nešvarumus iš dantų – jis veikia ir ant netikrų dantų!

Norėdami išvalyti protezus kepimo soda, sumaišykite du šaukštelius miltelių su pakankamai šiltu vandeniu, kad susidarytų pasta. Tada, naudodamiesi minkštu šepetėliu arba specialiu protezų šepetėliu, kruopščiai ištrinkite pastą per visus protezus ir nuskalaukite vandeniu. Kartojant kasdien, tai yra efektyvus būdas valyti protezus natūraliai.

 

Mirkymas acte, kad būtų pašalintos apnašos

Didelis acto rūgštingumas leidžia efektyviai dezinfekuoti ir pašalinti apnašas nuo protezų. Kaip naminį dantų protezų valiklį galite naudoti įprastą baltąjį actą, tačiau jį reikia maišyti su vandeniu pagal tai, kaip norite jį naudoti.

Jei norite per naktį mirkyti protezus iki aštuonių valandų, sumaišykite 1 dalį acto su 9 dalimis vandens (10% acto). Norėdami intensyvesnio valymo, sumaišykite 1 dalį acto su 1 dalimi vandens (50% acto) ir pamirkykite 10-30 minučių.

Geriau valyti netikrus dantis prieš juos mirkant. Norėdami pašalinti užsispyrusias dantų protezų dėmes, po mirkymo dar kartą pravalykite šepetėliu. Prieš vėl užsidedant netikrus dantis, kruopščiai praskalaukite juos vandeniu.

 

Valymas mikrobangomis

Ar žinojote, kad dantų protezų palaikymas mikrobangų krosnelėje gali padėti nužudyti kenksmingas bakterijas, tokias kaip MRSA? Palaikykite protezus mikrobangų krosnelėje ant 650 vatų jėgos, po tris minutes kartą per savaitę, kad bakterijos atsiribotų. Tačiau tyrimai parodė, kad tai turėtų būti derinama su reguliariu valymu dantų šepetėliu, kad būtų didžiausias efektyvumas.

Mikrobangų krosnelėje nėra saugu laikyti protezus, jei juose yra metalinių dalių.

 

Kiti valymo patarimai

Kad ir kokia rutina būtų vykdoma, vienas geras patarimas yra valyti netikrus dantis virš kriauklės, pilnos vandens, ar sulankstyto rankšluosčio. Taip sumažinsite tikimybę juos sulaužyti, jeigu jie iškristų.

Tuo tarpu turėtumėte laikytis geros burnos higienos praktikos, kad likę natūralūs dantys būtų švarūs. Du kartus per dieną valykite dantų pasta su fluoro pasta ir bent kartą per dieną išvalykite siūlu.

 

Kiek laiko išsilaiko dantų protezai?

Yra trys priežastys dėl kurių gali tekti keisti savo protezus:

 1. Įskilimai ir medžiagų lūžimas
 2. Bendras nusidėvėjimas ( erozija, dėmės, t.t.) 
 3. Pakitimai jūsų burnoje dėl kurių protezai nebetelpa

Išskiriant trečia punktą, medžiagos tradiciniuose ir fiksuotuose protezuose gali išsilaikyti iki penkerių metų –  gal ir ilgiau, priklausomai ar tinkamai jais rūpinotės. 

Bet jūsų burna gali natūraliai pakeisti savo formą iki to laiko. Geriausia būtų apsilankyti pas jūsų odontologą kol protezai nepradėjo laisvėti, arba pradedate jausti nepatogumus. Taip pat susisiekite su savo odontologu jeigu pastebite, kad girdite spragtelėjimus bekalbant ar valgant, ir jei jūsų dantenos kraujuoja.   

Jeigu turite implantais paremtus protezus ir perdengimas tampa pažeistas, šią dalį galite pakeisti netrukdydami implantams.

 

Alternatyvūs dantų keitimo būdai

Jei jums reikia pakeisti visus ar daugumą natūralių dantų, tuomet jūs galite pasirinkti tik išimamus protezus ar tam tikrus implantus. Nuimami protezai kainuoja daug mažiau nei implantai, tačiau nėra tokie patvarūs ir gali būti ne tokie patogūs.

Tiltas pakeičia 1 arba 2 dantis ir yra tvirtai pritvirtinamas prie šalia esančių

Jei jums trūksta vieno ar dviejų dantų, tuomet galite pasvarstyti apie dantų. Šio tipo protezai yra tarsi nuolatinis netikras dantis, tačiau nereikia implanto. Tiltas laikosi prie šalia esančių kaimyninių dantų, su karūnėlėms arba metaliniais “sparnais”.

Tilto, pritvirtinto vainikėliais, neigiama pusė yra ta, kad norint, kad karūnėlės tinkamai tilptų, reikia pašalinti sveikų gretimų dantų sluoksnį. Pavyzdžiui, jei pacientas kada nors norės pereiti prie danties implanto, kitus dantis reikės vėl vainikuoti atskirai.

Tačiau tiltai yra natūraliai atrodantis ir ilgalaikis būdas pakeisti vieną – ar net du – trūkstamus dantis. Tiltai taip pat yra „Ligonių kasoje“ pagal 3 juostos gydymo mokestį. Pas privatų odontologą dantų protezų kainos greičiausiai bus labiau prieinamos nei tiltų.

 

Apibendrinimas

Dantų protezavimas gali būti ne idealiausias sprendimas visiems, o jei protezai ilgai dėvimi, gali pablogėti žandikaulio kaulas. Vis dėlto jie yra prieinamas būdas užpildyti spragą jūsų šypsenoje arba pakeisti visus dantis. Dėl šiuolaikinės pažangos jie atrodo natūralesni ir jaučiasi patogiau nei bet kada anksčiau.

Kadangi dantų protezai yra pati prieinamiausia netikrų dantų rūšis, galite pasirinkti juos kaip laikiną priemonę kol sutaupysite nuolatinių dantų implantams ar protezams, tvirtinamiems prie implantų

Ar vis dar turite neatsakytų klausimų? Peržiūrėkite žemiau pateiktus dažniausiai užduodamus klausimus arba parašykite mums.

 

Dantų protezų D.U.K.

Kokie yra geriausi protezai?

Geriausi protezai jums priklausys nuo to, kiek norite išleisti ir kokio norėsite estetiškumo ir komforto. Kai kuriems žmonėms labai tinka tradiciniai stiliai, bet kitiems lankstūs protezai yra patogesni.

Pagalvokite apie implantais paremtus protezus, jeigu norite ilgalaikio, nuolatinio sprendimo, kuris funkcionuoja kaip normalūs dantys. Tačiau akivaizdus minusas yra išlaidos.

 

Kiek laiko reikia priprasti prie protezų? 

Turėdami svetimą daiktą burnoje, iš pradžių jausitės keistai, ypač jei turite pilnus protezus ar daug trūkstamų dantų. Reikės šiek tiek laiko, kad priprastumėte kalbėti ir valgyti su naujais dantimis, tačiau daugumai žmonių jų dantų įtaisas atrodo natūralus po 2–4 savaičių.

Net jei kurį laiką nešiojote netikrus dantis, gali prireikti šiek tiek laiko priprasti prie naujo protezų rinkinio.

Pirmą ar dvi savaites bandykite valgyti minkštesnį maistą, kad sumažintumėte dantenų skausmo tikimybę. Jei kyla sunkumų kalbant ar valgant su netikrais dantimis, kreipkitės į gydytoją odontologą patarimo.

 

Kaip dantų protezai turėtų tilpti jūsų burnoje

Protezų klijai gali padėti geriau laikyti netikrus dantis. Netikri dantys turėtų tvirtai priglusti prie jūsų dantenų, o jūsų seilės sudarytų terpę, kuri išlaikytų juos vietoje. Daliniai protezai paprastai turi užsegimus, kurie telpa aplink natūralius dantis, kad jie būtų saugesni.

Viršutiniai dantų protezai yra už gomurio, o apatiniame žandikaulyje yra tik dantena palaikymui. Dėl mažesnio paviršiaus ploto žmonės dažniau patiria problemų dėl apatinių protezų pritaikymo.

 

Ar dantų protezai yra skausmingi?

Jūsų dantenos vietomis gali būti skausmingos, kol pripranta prie naujo dantų įtaiso. Specialus gelis gali padėti malšinti protezų sukeltą skausmą, kuris turėtų trukti tik porą savaičių po to, kai gausite naujus protezus. 

Ilgainiui netikrų dantų nešiojimas neturėtų būti skausmingas. Jei jums skauda nuo dantų protezų mėnesį ar daugiau, po to kai pradėjote juos nešioti, paprašykite odontologo jus apžiūrėti.

Jei imate jausti skausmą po kurio laiko nešiojant protezus, tai gali būti ženklas, kad juos reikia pakoreguoti, perdaryti ar pakeisti. Kurį laiką gali padėti klijai, bet jūsų burna su laiku keičia formą, todėl protezų padėtis gali pablogėti.

 

Ar galima taisyti protezus?

Laikui bėgant dėl nelygaus spaudimo ar susidėvėjimo dantų protezai gali suskilti. Tai dažnai įmanoma sutaisyti, nors tai priklauso nuo žalos, kurią jūsų protezai patyrė. Akrilą taisyti yra paprasčiau negu kitas medžiagas

Jeigu jūsų netikri dantys yra pažeisti, net nebandykite taisyti patys. Netgi mažas nukrypimas į šoną gali sukelti skausmą bevalgant, taip pat su laiku gali sukelti kitų problemų. Nuneškite savo pažeistus protezus savo odontologui, kad jis galėtų juos sutaisyti tinkamai.

Kiek kainuos taisymas, priklausys nuo žalos, padarytos protezams, bei medžiagos.

 

Kaip išvalyti dantų protezų dėmes?

Kasdien mirkydami protezus valomajame tirpale, išvengsite dėmių, pavyzdžiui, arbatos, kavos ir nikotino. Bet jei pastebėjote, kad netikri dantys vis dar keičia spalvą, gali tekti naudoti stipresnį produktą, pavyzdžiui, profesionalų „Stain Away“ dantų protezų valiklį.

Šis miltelių valiklis yra šiek tiek brangesnis nei kai kurie kiti populiarūs prekės ženklai, tačiau kritikai sako, kad tai daro didelę įtaką – pašalina dantų protezų dėmes, kurios atsirado net per kelerius metus. Tai taip pat padeda kovoti su bet kokiais blogais skoniais ar kvapais, kurie per tą laiką galėjo atsirasti. 

Dalintis

Reikia odontologo pagalbos?
užsirašykite dabar internetu